Basın Bültenleri ve Duyurular

AYatırım Yoluna AMenkul Olarak Devam Ediyor

19.04.2016

 

AYatırım Yoluna AMenkul Olarak Devam Ediyor

 

1997 yılında Anadolu Grubu şirketi ve ABank'ın iştiraki olarak kurulan AYatırım, 19 Nisan 2016 itibarıyla AMenkul olarak değişen unvanıyla çalışmalarına devam edecek.

 

AMenkul, 19 yıldır sermaye piyasalarında aracılık hizmetleri sunmaktadır.

Diners Club Card ayrıcalıklarını ABank ile keşfedin

08 Nisan 2016

 

Diners Club Card ayrıcalıklarını ABank ile keşfedin

 
Dünyada 600’ün üzerinde lounge’a ücretsiz giriş ve TAV Passport ayrıcalıklarından faydalanabilmeyi sağlıyor.
 
ABank, dünya çapında 185 ülkede milyonlarca işyerinde geçerli olan Diners Club ile işbirliği anlaşması imzaladı. ABank, bu anlaşma ile Diners Club Card’ı Türkiye’de müşterilerine sunan tek banka oldu.
 
Seyahat ve yeme-içme alanlarında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Diners Club Card’ı Türkiye’ye tekrar getiren ABank, müşterilerinin restoran ziyaretlerinin yanı sıra dünyanın neresine olursa olsun gerçekleştirecekleri seyahatlerinden de en üst düzeyde keyif almalarını hedefliyor. Diners Club’ın dünya üzerinde sahip olduğu 600’den fazla lounge’a ücretsiz giriş sağlamasının yanında armağan ettiği TAV Passport Kart ile pek çok ayrıcalığa da sahip olan Diners Club Card, ABank’ın yüksek gelir grubundaki müşterilerine yönelik bireysel bankacılıktaki özel uygulamalarının en önemli adımlarından biri olduğu belirtiliyor.
 
YÜKSEK GELİR GRUBUNDAKİ MÜŞTERİLERE ÖZEL ÜRÜNLER
 
ABank Genel Müdürü Müge Öner, müşterilerine özel deneyim sunmaya odaklı bankacılığın ABank’ın önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Öner, yüksek gelir grubundaki müşterilerini yeni ürünleriyle buluşturduklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:
 
“Seçkin yaşamların kart programı olan Diners Club International ile işbirliği yaparak Diners Club Card’ı Türkiye’de kullanıma sunmaktan mutluluk duyuyoruz. ABank Diners Club Card ile müşterilerimizin hayatlarına değer katacağına inandığımız hizmetler ve ayrıcalıklar sunacağız.”
 
KATIL, KEŞFET, YAŞA
 
Diners Club Card’ın, ABank’ın bireysel bankacılıktaki hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamasında önemli bir adım olduğunu belirten ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, yüksek prestijli, seyahatlerde ve restoranlarda müşterilerine ayrıcalıklar sağlayan ABank Diners Club Card’ı Platinum ve Black olmak üzere iki farklı ürün olarak sunduklarını söyledi. Erken, şöyle devam etti:
 
“Diners Club kredi kartını, bankamızın prestiji ve yeni müşteri kazanımı açısından önemli bir ürün olarak konumlandırıyoruz. Böylece ABank olarak müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak ve ABank Diners Club Card fırsatlarıyla seyahatlerinin her anından keyif almalarını sağlayacağız. Sloganımız olan “Katıl, Keşfet, Yaşa”nın da ifade ettiği gibi müşterilerimizin dünyayı keşfetmek ve onun güzelliklerini yaşamak için tek yapmaları gereken Diners Club’a katılmak.”
 
Diners Club International Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Diane Offereins Diners Club olarak müşterilerine her zaman en iyiyi sunmak üzere çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:
 
“Dünyada 30 milyondan fazla noktada kullanılabilen Diners Club Card’ın artık ABank aracılığıyla Türkiye’de de sunulmaya başlanmasının gururunu yaşıyoruz. EMEA Bölgesi’ndeki en önemli pazarlardan biri olan Türkiye, ayrıca bölgenin önde gelen merkezlerinden biri haline de geldi. Diners Club Card müşterileri de Türkiye’yi gerek iş gerekse de turistik olarak sıklıkla ziyaret ediyorlar. Türkiye’yi de hizmet ağımıza alarak dünya çapındaki müşterilerimize hem daha iyi destek vermeyi hem de daha iyi yapılandırılmış bir müşteri tabanı yaratmayı amaçlıyoruz.”
 
ABANK DINERS CLUB CARD’IN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR DÜNYASI
 
ABank Diners Club Card, dünyanın dört bir köşesindeki 600’den fazla lounge’dan ücretsiz yararlanmaktan TAV Passport kartının sunduğu eşsiz imkanlara ve Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25 indirime kadar pek çok avantaj içeriyor.
 
İşte ABank Diners Club Card’ın sunduğu avantaj ve hizmetlerin bazıları:
 
• ABank Diners Club Card sahipleri dünyada 600’den fazla lounge’dan, bir misafiriyle birlikte ücretsiz şekilde yararlanıyor.
 
• ABank Diners Club Black Card sahiplerine direkt olarak, ABank Diners Club Platinum Card sahiplerinin belirli bir limitteki harcama sözüne armağan edilen TAV Passport Kart ise havalimanlarında özel güvenlik geçişi, business class check-in, lounge kullanımı, ücretsiz vale/otopark ve indirimli araç kiralama ve diğer pek çok ayrıcalıklı hizmet sunuyor.
 
• ABank Diners Club Card’ın özel mil programı Club Miles, istenilen havayolundan istedikleri zaman aralığında kazandıkları miller sayesinde bilet alma imkanı sağlıyor.
 
• ABank Diners Club Card sahipleri ve misafirleri, Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25’e varan indirimlerden yararlanabiliyorlar.
 
• Diners Club Platinum Card talep başvuruları şubelerden yapılırken, Diners Club Black Card, davetiye yolu ile alınabilecek.
 
• ABank Diners Club Card’ın tüm avantaj ve özellikleri için www.abankdinersclub.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ABank’a Uluslararası Sermaye Piyasalarından büyük ilgi

12 Nisan 2016

 

ABank’a Uluslararası Sermaye Piyasalarından büyük ilgi

 
300 milyon USD tutarında, 10 yıl vadeli tahvil ihracı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 160’tan fazla yatırımcı tarafından yoğun talep gördü.
 
 
ABank’ın Yurt Dışı Sermaye Piyasalarından Basel 3 uyumlu sermaye benzeri 10 yıl vadeli tahvil ihracı dünyanın çeşitli ülkelerinden 4 kattan fazla talep görerek büyük bir başarı elde etti. 300 milyon USD tutarındaki işleme Uzakdoğu ve Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar 160’tan fazla yatırımcı ilgi gösterdi.
 
KAYNAK ABANK’IN SERMAYE TABANINI GÜÇLENDİREREK BÜYÜMESİNE İVME KAZANDIRACAK
 
 
ABank Genel Müdürü Müge Öner gerçekleşen işlemin başarısını şöyle değerlendirdi: “Singapur, Hong Kong, Londra, Dubai, Abu Dhabi ve Zürih’te gerçekleştirilen tanıtım turunun (roadshow) ardından bonomuza 4 kattan fazla talep gelmesi, Türk bankacılık sektörüne duyulan güven ve bankamızın uluslararası itibarı açısından son derece gurur verici bir sonuç. İşlem açılışından kısa bir süre sonra 500 milyon USD’ye ulaşan talebin kapanış öncesinde 1,3 milyar USD’ye kadar yükselmesi yoğun yatırımcı ilgisini net şekilde gösterdi. Bu ilgi sonucunda işlemin kupon fiyatı 8.75% seviyesinde gerçekleşti.”
 
Söz konusu kaynağın ABank’ın sermaye tabanını güçlendirecek olması nedeniyle önem taşıdığını belirten Öner, sağlanan fonların öncelikli olarak kurumsal ve ticari iş kollarında kullandırılmasının planlandığını belirtti.

ABank’ta Yeni Lider Müge Öner

01 Nisan 2016

 

ABank’ta Yeni Lider Müge Öner

 
ABank’ın 31 Mart’ta yapılan Genel Kurul toplantısında Müge Öner, Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. ABank’ta 18 Mart’ta bir bayrak değişimi yaşanmış, 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren CFO olarak görev yapan Müge Öner, Vekil Genel Müdür olarak atanmıştı.
 
 
TUNCAY ÖZİLHAN: “YENİ YÖNETİMİN YARATACAĞI SİNERJİNİN İLHAM VEREN BAŞARILARA DÖNÜŞECEĞİNE İNANIYORUM”
 
Müge Öner’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması ile ilgili bir açıklama yapan ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Öner’in ABank’ın geleceğe hazırlanma ve istikrarlı büyüme sürecinde, tüm ABank ailesi ile birlikte yaratacağı sinerjinin, ilham veren başarılara dönüşeceğine ve tüm paydaşlar adına en yüksek katma değeri oluşturacağına yürekten inanıyorum” dedi.
 
 
OMAR H. ALFARDAN: “ABANK YÖNETİMİNE DESTEĞİMİZ VE GÜVENİMİZ TAM”
 
ABank Yönetim Kurulu olarak banka üst yönetimine destek ve güvenlerinin tam olduğunu belirten ABank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Omar H. Alfardan yaptığı açıklamada, “The Commercial Bank (Q.S.C) Türkiye’yi yatırım iştahı açısından cazip ve önemli bir pazar olarak görüyor. Türkiye’de ana hissedarı olduğumuz ABank ile kaliteli bir müşteri tabanıyla sürdürülebilir büyüme bizim ana odağımızı oluşturuyor. Bu hedefe ulaşmak için sermaye artırımı da dâhil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.
 
 
MÜGE ÖNER: “ODAKLANDIĞIMIZ ALANLARDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”
 
ABank’ın odaklandığı alanlarda büyümeye devam edeceğini belirten ABank Vekil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, kurumsal ve ticari bankacılık alanında sundukları yüksek kalitedeki hizmetin, müşteri memnuniyeti ve büyümede büyük katkı sağladığını belirtti. Öner, kişiye özel bankacılık deneyimi yaşatmayı amaçlayan bireysel bankacılık stratejisiyle mevduat portföyünü genişletmeyi sürdüreceklerini vurguladı.
 
 
1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana ABank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesi.

ABank’ta Bayrak Değişimi

18 Mart 2016

 

ABank’ta Bayrak Değişimi

 
Nisan 2014’ten bu yana ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Meriç Uluşahin, 18 Mart 2016 itibarıyla bu görevlerinden istifaen ayrıldı. ABank Yönetim Kurulu, Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı olan Müge Öner’i Meriç Uluşahin’den boşalan görev ve sorumlulukları devralmak üzere, Genel Müdür Vekili sıfatıyla tayin etti.
 
 
1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana ABank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesidir.

4.5G SIM Kart Değişikliği Hakkında Bilgilendirme

3 Mart 2016

 

4.5G SIM Kart Değişikliği Hakkında Bilgilendirme

 
GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır.
 
SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren müşterilerimizin internet ve mobil bankacılık kanallarına girişi aşamasında, SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olabilecektir.
 
İnternet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size iletilememesi durumunda;

• 444 00 55 Çağrı Merkezi’mizden
• Şubelerimizden

SMS ile tek kullanımlık şifre iletilmesi için onay verebilirsiniz.

Burada belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.
Saygılarımızla.

Fitch ABank‘ın Notunu Teyit Etti

12 Şubat 2016

 

Türkiye’de en yüksek nota sahip bankalar arasında yerini korudu

Fitch ABank’ın Notunu Teyit Etti

 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABank’ın kredi notlarını teyit etti. Böylece ABank, Türkiye’de en yüksek nota sahip bankalar arasındaki yerini korudu.
 
Derecelendirme bültenini 12 Şubat 2016 tarihinde yayınlayan Fitch, ABank’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu bir önceki yılla aynı şekilde BBB, görünümünü ise durağan olarak belirlerken, ABank’ın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.) için stratejik öneme sahip bir iştirak olduğunu belirtti.

ABank 2015’in Dördüncü Çeyrek Finansal Tablolarını Açıkladı

5 Şubat 2016

 

ABank 2015’in dördüncü çeyrek finansal tablolarını açıkladı:

ABank’tan Aktif Büyüklüğünde Yüzde 23 Kredi Hacminde Yüzde 19 Artış

 
2015’in dördüncü çeyrek finansal tablolarını açıklayan ABank, sektörün üzerinde bir performansla aktif büyüklüğünü yüzde 23 artırarak 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, kredi hacminde de yüzde 19 artış kaydetti.
 
ABank, 31 Aralık 2015 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre ABank, sektörün üzerinde bir performans göstererek aktif büyüklüğünü yüzde 23 artışla 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, yılın başından bu yana kredi hacminde yüzde 19 artış kaydetti. Krediler aracılığı ile ekonomiye 9 milyar 345 milyon TL katkıda bulunan ABank, Ticari ve Kurumsal işkollarında toplam nakdi kredi hacminde yüzde 21 artış sağladı. ABank, yılsonu itibarıyla 59 milyon 511 bin TL kar açıklarken, bu dönemde toplam 527 milyon TL proje finansmanı sağladı.
 
2015 yılı finansal tablolarını değerlendiren Genel Müdür Meriç Uluşahin, konjöktürel dalgalanmaların yoğun olarak hissedildiği 2015 yılında ABank’ın aktiflerini yüzde 23 oranında artırdığını söyledi. Aynı dönemde krediler vasıtasıyla Türkiye ekonomisine 9,3 milyar TL destek sağladıklarını belirten Uluşahin, şöyle dedi:
 
“ABank olarak 2015’ten 2017’ye uzanan 3 yıllık planımızın ana mottosu ‘Sınıfının En İyisi Olmak’. Bu doğrultuda, odaklandığımız sektör ve alanlarda, uzmanlığımız, hızımız, verimliliğimiz, güçlü altyapı ve teknolojimizle müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda birincil bankaları olma hedefiyle ilerliyoruz. Odaklı bankacılık vizyonumuz ile kredi hacminde ivme yakaladığımız Kurumsal ve Ticari Bankacılık ile üst gelir grubuna odaklanacağımız Bireysel Bankacılık, 2016’da da ana büyüme alanlarımız olacak. Bunların yanında mobil ve internet bankacılığında da önemli adımlar atmayı planlıyoruz.”
 

ABank’ın Bilgi Güvenliği ve Kalite Yönetimi Sistemine Uluslararası Onay

15 Ocak 2016

 

ABank’ın Bilgi Güvenliği ve Kalite Yönetimi Sistemine Uluslararası Onay

 
"Sınıfının en iyisi olma” hedefi, “ürün, müşteri ve sektör odaklı bankacılık” stratejisini, güçlendirdiği BT altyapısı ile destekleyen ABank’ın Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamaları, bağımsız denetim sonucunda ISO 9001:2008 ve ISO 27001:2013 belgeleriyle uluslararası onay aldı.
 
ABank’ın aldığı bu uluslararası onay, “operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynağı ile desteklenen odaklı bankacılık” stratejisi dahilinde Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamalarını da kalite ve bilgi güvenliğinden ödün vermeden geliştirip güçlendirdiğinin önemli bir göstergesi oldu.
 

Dış Ticaret Finansmanına ABank Desteği

29 Aralık 2015

 

ABank’ın döviz ya da dövize endeksli kredileri, kur riskine karşı da koruyor…

Dış Ticaret Finansmanına ABank Desteği

 
Dış ticaret finansmanı alanındaki uzman kadrosuyla geleneksel dış ticaret ürünlerinde müşterilerine verdiği desteği sürdüren ABank, yapılandırılmış finansman ürünleri ile de dış ticaret işlemlerinde farklılık yaratıyor.
 
İthalatçı ve ihracatçı firmaların hem sevk öncesi hem de sevk sonrasında ihtiyaç duydukları finansmanı sağlayan ABank, ana sermayedarı The Commercial Bank (Q.S.C.) ve iştiraklerinin faaliyet gösterdikleri ülkelerdeki deneyim, uzmanlık ve finansal kaynaklarının gücünü Türk işadamlarıyla paylaşıyor.
 
Dİhracat ve döviz kazandırıcı faaliyetlerde bulunan firmalara bu faaliyetlerinin finansmanını sağlayarak rekabet güçlerini artırmak amacıyla 24 aya varan vadelerle İhracat kredisi, Eximbank kredileri, Prefinansman Kredisi ve Ülke Kredileri sağlayan ABank’ın döviz ya da dövize endeksli kredileri, kur riskine karşı da koruyor.
 
 

Bankamıza Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Ka...

Bankamıza Sermaye Piyasası Kurulu Tarafından Yatırım Hizmetleri ve Faaliyetleri Tebliği Kapsamında Verilen Yetki Belgesi İzni

Bankamızın Mülga 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca sahip olduğu faaliyet izinlerinin 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve alt mevzuatı uyarınca yenilenmesi için Sermaye Piyasası Kurulu (SPK)’na yapılan başvuru sonucunda Bankamız faaliyet izinleri yenilenmiş ve bu husus Kurul’un 26.10.2015 tarihli ve 2015/38 sayılı Bülteni’nde ilan edilmiş, ayrıca, SPK’nın 27.10.2015 tarih ve 11633 sayılı yazısı ile Bankamıza tebliğ edilmiştir.

Faaliyet izinlerimizin yenilenmesi sebebiyle Bankamızın Mülga 2499 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca sahip olduğu “10.01.1997 tarih ve BNK/ASA-BD.0044 sayılı Borsa Dışı Alım Satım Aracılığı” ve “05.05.2005 tarih ve BNK/TAASA-79 sayılı Türev Araçların Alım Satımına Aracılık” yetki belgeleri iptal edilmiş ve bu hususa ilişkin keyfiyet 20.11.2015 tarih ve 8951 sayılı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi’nde ve 24.11.2015 tarihli Özel Durum Açıklaması ile Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda ilan edilmiştir.

Bankamızın yetkili olduğu yatırım hizmetleri ve faaliyetlerine ilişkin tablo İnternet sitemiz Hakkımızda Bölümü altındaki SPK Yasal Bilgiler başlığı altında “Yetkili Olunan Yatırım Hizmet ve Faaliyetleri” sekmesinde yer almaktadır.

Alınan izinler çerçevesinde Bankamıza SPK tarafından verilen 24.12.2015 tarih ve BNK-016 (44) sayılı yetki belgesine ulaşmak için buraya tıklayınız

ABank’ın Üç Para Birimli Mevduat Hesabı Hem Faizden Hem Kurdan Kazandırıyor

17 Kasım 2015

 

ABank’ın Üç Para Birimli Mevduat Hesabı

Hem Faizden Hem Kurdan Kazandırıyor

 
İstendiğinde faiz kaybı olmadan farklı para birimlerine geçiş imkanı sunuyor…
 
ABank, yeni ürünü Üç Para Birimli Mevduat Hesabı’nı müşterileriyle buluşturuyor. Türk Lirası, Amerikan Doları, Euro, Sterlin, Altın veya İsviçre Frangı döviz cinslerinden istenilen üç para birimi ile açılabilen ABank’ın Üç Para Birimli Mevduat Hesabı’nda seçilen döviz cinsleri arasında günlük işleyen faiz kaybedilmeden istenilen anda sınırsız adette para birimi değişikliği ve dönüştürme işlemi yapılabiliyor. 
 
Döviz piyasalarındaki hareketlilikten yararlanma imkanı sunan Üç Para Birimli Mevduat Hesabı’nda seçilen döviz cinsleri için hesap açılışında belirlenen faiz oranları, para birimleri arasında geçiş işlemleri yaparken kaybedilmediği, vade sonuna kadar geçerli olduğu için hem faizden hem kurdan kazanılıyor. 32-60 gün vadesi olan hesapta aynı gün içinde de birden fazla dönüştürme yapılabiliyor. 
 
 

ABank Anadolu Efes’e Desteğini Sürdürüyor

27 Ekim 2015

ABank Anadolu Efes’e Desteğini Sürdürüyor

ABank, Türkiye ve Avrupa kupalarında kazandığı başarılar ve yetiştirdiği basketbolcular ile basketbola olan ilginin artmasında önemli pay sahibi Anadolu Efes Spor Kulübü’ne desteğini sürdürüyor. ABank, partnerlik anlaşmasını yenileyerek 3 yıl daha Anadolu Efes’e destek kararı aldı. .
ABank ile uzun yıllardır süren işbirliğinin devam etmesinden dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden Anadolu Efes Spor Kulübü Genel Direktörü Alper Yılmaz, Anadolu Efes Spor Kulübü’nün, kurulduğu günden bu yana çok büyük başarılara imza attığını ve bu başarılarda ABank’ın hep yanlarında olarak büyük katkılar sağladığını söyledi.
ABank’ın başarı yolculuğunda Anadolu Efes ile kol kola yürümekten gurur duyduklarını belirten ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin de "ABank olarak odaklı bankacılığa, takım olmaya, başarıya ve bu başarıyı paydaşlarımızla paylaşmaya değer veriyoruz. Anadolu Efes de Türk sporunda bu değerlerin en önemli temsilcilerinden biri. Bankacılıkta gitmek istediğimiz yol, tıpkı basketbol gibi mücadele ve başarı odaklı. Bu nedenle Anadolu Efes’in en önemli destekçilerinden biri olmaya devam ediyoruz” dedi. ABank, 22 Ekim’de Abdi İpekçi Spor Salonu’nda EA Emporio Armani Milano ile yapılan Euroleague karşılaşmasında “Pembe Top Sahada Etkinliği” nedeniyle 25 kadın çalışanını misafir etti. Tüm dünyada “Meme Kanseri Farkındalık” ayı olarak kutlanan Ekim ayında düzenlenen projenin hava atışını başarılı oyuncu Bergüzar Korel gerçekleştirdi.

ABank’tan Mevduat Biriken Hesap

18 Eylül 2015

ABank’tan Mevduat Biriken Hesap

Para biriktirememekten şikayet edenler için yeni bir ürün tasarladı

ABank, para biriktirmeyi kolaylaştıran yeni bir ürün sundu: Mevduat Biriken Hesap. İster ABank Bonus Card’dan ister mevduat hesabından verilecek bir talimatla istenilen miktarı her ay Mevduat Biriken Hesaba aktaran ABank, tasarrufu kolaylaştırırken, yüksek faiz imkanı da sunuyor. 
 
TL, USD veya Euro döviz seçenekleri ile açılabilen Mevduat Biriken Hesabın tüm döviz cinsleri için vadesi 3,4 ya da 5 yıl olabiliyor. Vade süresi içerisinde isteğe bağlı olarak düzenli ödeme tutarlarını değiştirme imkanı bulunan Mevduat Biriken Hesap, ABank şubelerinden açtırılabiliyor. 
 
TÜİK’in Aralık 2014’te 23,02 olan tasarruf etme ihtimali endeksi Ocak 2015 itibarı ile %2,9 oranında artış göstererek 23,69’a yükseldi. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını gösteriyor.

ABank’a Moody’s’den Yeni Not

20 Ağustos 2015

ABank’a Moody’s’den Yeni Not 

ABank, uluslararası rating kuruluşu Moody’s’den ilk kez derecelendirme notu aldı. ABank, Moody’s’in Baa3 notu ile Türkiye’de en yüksek nota sahip bankalar arasında yerini aldı.  
 
Derecelendirme bültenini 20 Ağustos 2015 tarihinde yayınlayan Moody’s, ABank’ın yerel ve yabancı para cinsinden uzun ve kısa vadeli kredi notlarını Baa3/Prime-3, ulusal ölçekteki notunu A1.tr/TR-1 olarak belirledi. Uzun vadeli yabancı para notunun görünümünü Türkiye ülke notunun görünümüne paralel olarak ”Negatif”, yerel para ve ulusal ölçekteki not görünümlerini ise “Durağan” olarak açıklayan Moody’s, yayınladığı raporunda, ABank’ın karlılığına ve kar marjlarındaki güçlenmeye vurgu yaptı. Moody’s, Baa3 notunun özellikle Bankanın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın desteğinin bir yansıması olduğunu belirtti. 
 
MOODY’S’İN EN YÜKSEK NOTU VERDİĞİ BANKALAR ARASINDA
 
Bankanın aldığı yeni derecelendirme notunu değerlendiren ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, ABank’ın halihazırda Fitch Ratings tarafından Türkiye’de verilen en yüksek nota sahipken, şimdi de Moody’s’in en yüksek notu verdiği bankalar arasında yerini aldığını söyledi. 
 
ABank’ın odaklı bankacılık anlayışı ile hedeflediği sektör ve alanlarda, uzmanlığı, hızı, verimliliği, güçlü altyapısı ve teknolojisiyle müşterilerinin birincil bankaları olma yolunda hızla ilerlediğini belirten Genel Müdür Meriç Uluşahin, son dönemde yurt içi ve yurt dışı piyasalarda ardı ardına başarılara imza attıklarını söyledi. Uluşahin, ABank’ın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın desteğinin Fitch Ratings’in ardından Moody’s tarafından da tescil edildiğini de sözlerine ekledi. 

ABank ve Ak Portföy’den Yatırım Fonları İşbirliği

14 Ağustos 2015

ABank ve Ak Portföy’den Yatırım Fonları İşbirliği

ABank yatırım fonlarının yönetiminde Ak Portföy’ü seçti.
ABank müşterilerine sunduğu yatırım fonları ürün gamına Ak Portföy Fonlarını da ekledi. 
 
ABank ve Ak Portföy tarafından gerçekleştirilen işbirliği kapsamında, Alternatifbank Likit Yatırım Fonu ve Alternatifbank Özel Sektör Odaklı Tahvil Bono Fonu, Temmuz ayı itibarıyla  Ak Portföy uzmanlığıyla yönetilmeye başlandı. 
 
ABank, geçtiğimiz yıllarda EMEA Finance, Word Finance gibi uluslararası kuruluşlar tarafından “en iyi portföy yönetim şirketi” seçilen Ak Portföy Yönetimi’nin kurucusu ve yöneticisi olduğu yatırım fonları ile müşterilerine sunduğu yatırım ürün gamını zenginleştiriyor.
 
ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, Ak Portföy’le yapılan işbirliğine ilişkin yaptığı değerlendirmede, “Ak Portföy’le yaptığımız işbirliği ‘sınıfının en iyisi’ olma hedefimizde önemli bir katkı sunacak. Fonlarımızın yönetiminde AK Portföy’ü seçmemizin temel nedeni, farklı varlık sınıflarındaki uzmanlık ve tecrübeye sahip olmaları. Diğer yatırım fonlarında da aktif dağıtım işbirliği yaptığımız Ak Portföy ile bölgesinin güçlü bankalarından ana hissedarımız The Commercial Bank’ın sinerjisi ve desteğiyle 63 şubemiz üzerinden müşterilerimize çok daha geniş bir yatırım ürün gamı ile ulaşacağız” dedi. 
 
Ak Portföy Yönetimi A.Ş Genel Müdürü Dr. Alp Keler de, AK Portföy olarak yatırım fonlarında Türkiye’nin en geniş yatırım evreni ve farklı varlık sınıfları ve yatırım enstrümanlarındaki uzmanlıklarını ABank müşterilerinin hizmetine sunduklarını belirterek, “Türkiye Elektronik Fon Dağıtım Platformu’nun imkân vermiş olduğu açık mimari yapıda ABank ile işbirliği yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

ABank, 350 MİLYON ABD DOLARI SENDİKASYON KREDİSİ ALDI

ABank, 350 MİLYON ABD DOLARI SENDİKASYON KREDİSİ ALDI

ABank, 1 yıl vadeli, 147.5 milyon Avro ve 185 milyon ABD Doları olmak üzere toplamda yaklaşık 350 milyon ABD Doları’na denk gelen sendikasyon kredisi aldı. 10 ülkeden 25 bankanın katılımıyla sağlanan ve ihracatın finansmanı için kullanılacak kredinin anlaşması, ABank ile katılımcı bankaların yetkilileri arasında imzalandı. ABank, bu kredi ile geçtiğimiz yılın aynı döneminde aldığı sendikasyon kredisini yüzde 110 oranında yenilemiş oldu.

2013 yılının Temmuz ayında, Katar’ın en büyük özel bankası Commercial Bank’ın iştiraki haline gelen ABank, yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda yer alan 25 bankanın katılımıyla 350 milyon ABD doları sendikasyon kredisi sağladı. 147.5 milyon Avro ve 185 milyon ABD Doları tutarındaki kredinin koordinatörlük görevini Wells Fargo Bank, aracılık görevini ise Commerzbank üstlendi. Kredi 2 ayrı vade dilimi ve 2 ayrı döviz cinsi dilimi olmak üzere 4 dilimden oluştu. Kredinin maliyeti, 367 günlük vade dilimi için Libor/Euribor + yüzde 1.20, 364 günlük vade dilimi için Libor/Euribor+ yüzde 1.10 olarak gerçekleşti. Böylece ABank geçtiğimiz yıl aynı dönemde aldığı sendikasyon kredisini, maliyetini de aşağı çekerek yüzde 100’ün üzerinde yenilemiş oldu. Kredi hem tutar, hem katılımcı çeşitliliği hem de fiyat açısından Türk bankacılık sektörü için oldukça başarılı bir borçlanma olarak nitelendirildi.

ULUŞAHİN: “GÖSTERİLEN YÜKSEK İLGİ, CB’NUN DESTEĞİ VE ABANK’IN YÜKSEK KREDİBİLİTESİNİN YANSIMASIDIR”

Sendikasyon kredisi ile ilgili yaptığı açıklamada, ABank Genel Müdürü Meriç Uluşahin, “Sendikasyon kredimizi başarıyla tamamlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Küresel piyasalarda yaşanan hareketliliğe rağmen kredinin yüzde 100’ün üzerinde bir oranda yenilenmesi, muhabirlerimizin gerek Bankamıza gerekse Türkiye bankacılık sektörü ve ekonomisine duydukları güvenin göstergesidir. Krediye Körfez bölgesi başta olmak üzere dünyanın çeşitli bölgelerinden gösterilen yüksek ilgi, ana hissedarımız CB’nun desteği ve ABank’ın yüksek uluslararası kredibilitesinin bir yansımasıdır.” dedi.

ABank Genel Müdür Vekili ve CFO’su Müge Öner ise kredinin artan oranda yenilenirken maliyetinin de düşürülmesinin başarısına dikkat çekti. Öner “Sendikasyon kredimiz gerek fon kaynaklarımızın çeşitlendirilmesi, gerekse fon maliyetlerimizin düşürülmesi açısından bilançomuzda önemli bir yere sahiptir” şeklinde konuştu.

ABank Uluslararası Finansal Kurumlar Bölümü Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise yüzde 100 yenileme hedefi ile piyasaya çıktıkları krediye yüksek talep gelmesi sayesinde işlemin yüzde 110 yenileme oranı ile başarılı bir şekilde sonuçlandırıldığını belirtti. Katılımcı profilinin çeşitliliğine dikkat çeken Sömek “Yüzde 32 Orta Doğu ve Kuzey Afrika, yüzde 33 Kuzey Amerika ve yüzde 35 Avrupa fonlarından oluşan kredinin toplamda yüzde 20’sine denk gelen kısmı bu yıl yeni yatırımcılar tarafından fonlanmıştır ve bunun nedeni ABank’ın farklı coğrafyalardaki güçlü muhabirlik ilişkileridir. Kredi bankamızın tek kalemde yurtdışı piyasalardan borçlandığı en büyük meblağı oluşturmaktadır ve bu kaynak ABank’ın kuruluşundan beri sağladığı en büyük yurtdışı borçlanma olarak nitelendirilebilir.” şeklinde konuştu.

ABank Hakkında:
Bankacılıkta 22. yılını geride bırakan ABank’ın büyük çoğunluğu Commercial Bank’a aittir. 2015 1. çeyrek sonu itibariyle aktif büyüklüğü 11,8 Milyar TL olan ABank’ın, ülke genelindeki 63 şubesinin dağılımı, Türkiye ekonomisinin yüzde 85’inin bulunduğu bölgeleri kapsamaktadır. Operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynağıyla desteklediği odaklı bankacılık stratejisi doğrultusunda Perakende, Kurumsal ve Ticari Bankacılık alanındaki ürünleri ile en uygun çözümleri sunan ABank, müşterileri tarafından ilk tercih edilen banka olmayı hedefliyor.

Zaman Aşımına İlişkin Duyuru

Yatırımcı Tazmin Merkezi Yönetmeliği'nin 24’üncü Maddesi uyarınca, yatırım hizmetleri ve faaliyetleri veya yan hizmetlerden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler hesap sahibinin yaptığı en son talep işlem veya herhangi bir şekilde verdiği yazılı talimat tarihinden itibaren 10 yıl içinde talep ve tahsil edilmemesi halinde zamanaşımına uğrar ve Yatırımcı Tazmin Merkezi’ne gelir kaydedilir.
 
Listede yer alan 2017 yılı içerisinde zamanaşımına uğrayacak olan hesap sahiplerinin, 10 yıllık zamanaşımı süresi dolmadan, hak sahipliğini ispatlayacak belge ve bilgilerle başvurması gerekmekte olup, başvurulmaması halinde, Kanun gereğince zamanaşımına uğramış olan yatırım hizmet ve faaliyetlerinden kaynaklanan her türlü emanet ve alacaklar ile bunlara bağlı faiz, kar payı ve diğer getiriler Yatırımcı Tazmin Merkezine devredilecektir.
 
Bu kapsamda olmak üzere, 2017 Yılı içerisinde zamanaşımına konu olacak hesaplar ve hesap sahiplerine ilişkin listeye buradan ulaşabilirsiniz.