İNTERNET ŞUBESİ
MENÜ

Basın Bültenleri ve Duyurular

Basın Bültenleri ve Duyurular

ABank’tan 150 Milyon TL’lik Finansman Bonosu İhracı

11 Ocak 2018

Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan ABank yeni yıla finansman bonosu ihracı ile başladı.

ABank’tan yapılan açıklamaya göre toplam bono ihracının halka arz büyüklüğü nominal 150 milyon TL olarak gerçekleşti. Bireysel ve kurumsal yatırımcılar tarafından yüksek talep gören ihraçta, 76 günlük iskontolu bononun yıllık basit faizi 14,60 %, bileşik faizi ise 15,47 % olarak belirlendi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Genel Müdürü Kaan Gür, banka olarak Türk ekonomisine ve reel sektöre destek vermek için hür türlü aracı etkin bir şekilde kullanmayı hedeflediklerini belirterek; “İhracını yaptığımız finansman bonomuz, Borsa İstanbul'da nitelikli yatırımcılar arasında işlem görecek. Bunun gibi ihraçlarla elde edeceğimiz kaynakları, reel sektörün finansmanında ve Türk ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacak projelerde değerlendireceğiz.” dedi.

ABank’ta Ticari ve KOBİ Bankacılığı Esra Kıvrak’a Emanet

10 Ocak 2018

ABank’ta, Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Esra Kıvrak atandı. Sektörde önemli bir tecrübeye sahip olan Kıvrak, Aralık ayı itibarıyla ABank ailesine katıldı.

Son dönemde üst düzey yönetimine önemli isimleri katan ABank tarafından yapılan açıklamada, Ticari ve KOBİ Bankacılığından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine Esra Kıvrak’ın atandığı belirtildi.

ABank Genel Müdürü Kaan Gür, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Ülkemiz ekonomisinin büyümesinde ticari faaliyetler büyük bir önem taşıyor. ABank olarak bu bilinçle müşterilerimizin ticari faaliyetlerini destekleyecek hizmetlerimizi sunmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Bu doğrultuda, yeni Genel Müdür Yardımcımız Sayın Esra Kıvrak’ın, derin bilgi birikimi ve deneyiminin, bankamızın gelecek hedeflerine ulaşmasında önemli katkılar sağlayacağına inanıyor, ABank ailesindeki yeni görevinde kendisine başarılar diliyorum.”

Esra Kıvrak ise ABank’ın çeyrek asrı geride bırakmış köklü bir kurum olduğunu belirtirken, “ABank olarak müşterisini anlayan ve katma değer yaratan bir anlayış sergileyerek, sektörde fark yaratacağımıza inancım tam. ABank ailesi ile birlikte başarılı bir geleceğe doğru emin adımlarla yürüyeceğiz.” dedi.

Esra Kıvrak Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Esra Kıvrak, 1989 yılında adım attığı bankacılık sektöründe çeşitli bankalarda pazarlama ve satış alanlarında üst düzey yöneticilik görevleri üstlenmiştir. 2002 - 2011 yılları arasında Garanti Bankası’nda Kurumsal Bankacılık Şube ve Bölge Müdürü görevlerini takiben, 2011 - 2017 yılları arasında KOBİ Bankacılığı Pazarlama Koordinatörü olarak görev almıştır.

E-ticaret Harcamalarınız Hakkında Bilgilendirme

14 Ağustos 2017

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun 20.10.2016 tarih ve 7052 sayılı Kurul kararı ve 22.02.2017 tarihli yazısı ile belirtildiği üzere; bireysel kredi kartları, banka kartları ve ek kartlar ile 31 Aralık 2017’den sonra internetten alışveriş yapılabilmesi için tüm bireysel kart hamillerinden onay alınması gerekmektedir.

Tüm bireysel ABank kredi kartlarınız, varsa bu kartlara bağlı ek kartlarınız ve ABank bireysel banka kartlarınız ile 31 Aralık 2017'den sonra internet alışverişlerine devam edebilmeniz için aşağıdaki kanallardan talimat verebilirsiniz;

*ABank Şubeleri

*444 00 55 – 0855 225 00 55

*ABank İnternet Şubesi ( Kredi kartları – Diğer Kredi Kartları İşlemleri – İşlem Yetkisi Değişikliği adımlarından “Online Alışveriş” onayınızı verebilirsiniz)

Karar kapsamında sadece internetten alışveriş (e-ticaret) işlemleri bulunmakta olup kartlarınız ile yapacağınız talimatlı alışveriş (mail order) işlemleriniz mevcutta olduğu şekilde uygulanmaya devam edecektir.

Tasarruf Mevduatı Güvencesi Hakkında Duyuru

03 Kasım 2017

15.02.2013 tarihinde 28560 sayılı Resmi Gazete'de "Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" yayımlanmıştır. Buna göre 7/11/2006 tarihli ve 26339 sayılı Resmî Gazete'de yayımlanan Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonunca Tahsil Olunacak Primlere Dair Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "50 bin Türk Lirasına" ibaresi "100 bin Türk Lirasına" olarak değiştirilmiştir.

Söz konusu düzenleme ile;

*Yurtiçi şubelerinde olan ve

*Münhasıran çek keşide edilmesi dışında ticari işlemlere konu olmayan Türk Lirası, döviz ve kıymetli maden cinsinden tasarruf mevduatı hesaplarının anaparaları ile bu hesaplara ilişkin faiz reeskontları toplamının, her bir gerçek kişi için 100 bin Türk Lirasına kadar olan kısmı sigorta kapsamında olacaktır.
Düzenlemenin yürürlüğe giriş tarihi 15.02.2013'tür. Düzenleme ile ilgili ayrıntılı bilgi TMSF web sitesinde yer almaktadır.

ABank Türk Ekonomisine Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

27 Ekim 2017

ABank 2017 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı:

Açıklanan 2017 yılı üçüncü çeyrek finansal sonuçlarına göre bankanın, aktif büyüklüğü, 17,6 milyar TL’ye, mevduat hacmi ise 9,5 milyar TL’ye yükseldi. ABank, krediler vasıtası ile ülke ekonomisine 12 milyar TL katkıda bulunurken, 71 milyon TL kâr açıkladı.

Yakın zamanda üst yönetimine kattığı önemli isimlerle piyasada kendinden söz ettiren ABank, 2017 yılının üçüncü çeyreğine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Konsolide olmayan sonuçlara göre banka aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artırarak 17,6 milyar TL seviyesine yükseltti. ABank’ın krediler vasıtası ile ülke ekonomisine sağladığı destek 12 milyar TL’ye ulaşırken, mevduat hacmi ise yüzde 31 oranında artarak, 9,5 milyar TL’ye yükseldi. Banka, yılın ilk üç çeyreğinde 71 milyon TL net kar elde etti.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ABank Genel Müdürü Kaan Gür, The Commercial Bank’ın vermiş olduğu destek ve banka tarafından benimsenen müşteriye yakın olma yaklaşımının olumlu sonuçlarını almaya devam ettiklerini vurgulayarak; ‘’2017 yılının üçüncü çeyreğinde göstermiş olduğumuz pozitif ivmenin arkasında banka olarak benimsediğimiz müşteri odaklı yaklaşım yatıyor. 2016 sonunda yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın desteği ve çalışma arkadaşlarımın özverileri ile sürdürülebilir büyüme hedefimize emin adımlarla ilerliyoruz. ABank olarak, tüm faaliyetlerimizin merkezine müşterilerimizi koyarak, gelecek dönemlerde performansımızı çok daha yukarıya taşıyacağız. Paydaşlarımız ve ülkemiz için yarattığımız katma değeri hissedilir şekilde artıracağız’’ dedi.

ABank'ta Yeni Dönem

20 Eylül 2017

28 yıllık tecrübesiyle Türk bankacılık sektörünün önemli isimleri arasında yer alan Cenk Kaan Gür, ABank’ta CEO’luk görevine getirildi.

Katar’ın ilk özel bankası The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan ve Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan ABank’ta üst yönetim değişiklikleriyle yeni bir dönem başladı. ABank Yönetim Kurulu, Cenk Kaan Gür’ün bankanın yeni CEO’su olarak atandığını açıkladı. Cenk Kaan Gür’ün atama kararı, ilgili kurumlardan alınacak onayın ardından yürürlüğe girecek.

Bankacılık sektöründe 28 yıllık deneyime sahip olan Cenk Kaan Gür meslek hayatına Garanti Bankası’nda başladı. Garanti Bankası’nda Kurumsal, Ticari ve KOBİ Bankacılığı alanlarında Şube ve Bölge Müdürlüğü’nü takiben, KOBİ İşkolundan Sorumlu Pazarlama Koordinatörlüğü yapan Cenk Kaan Gür, 2011 yılında Akbank'ta KOBİ Bankacılığı İş Birimi Genel Müdür Yardımcısı olarak görev aldı. Cenk Kaan Gür, Ticari Bankacılık İş Birimi Genel Müdür Yardımcılığı’nın yanı sıra iştirak şirketlerinden Ak Finansal Kiralama A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüttü.

ABank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan atama hakkında şu ifadeleri kullandı: “Cenk Kaan Gür gibi yetenekli ve tecrübeli bir ismin liderliğinde ABank müşterilerine en iyi hizmeti sunarak büyümesini sürdürecek ve Türkiye ekonomisine katkısını artarak devam ettirecek. Türkiye ile Katar arasında artan ticari ilişkilerin desteği ile müşterilerimize önemli ölçüde değer yaratacağımıza inanıyoruz. Cenk Kaan Gür’ün yanı sıra, ABank Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanan Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin, sahip oldukları büyük tecrübe ve yetenekleri ile, ABank’ı büyük başarılara ulaştıracaktır. Bu vesileyle aramızdan ayrılan CEO’muz Müge Öner’e de, Yönetim Kurulumuz adına teşekkür ediyor, gelecek hayatında kendisine başarılar diliyoruz.”

Orta ve uzun vadedeki önemli büyüme potansiyeliyle, Türkiye’nin parlak bir geleceği olduğuna inandıklarını belirten ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve The Commercial Bank Group CEO’su Joseph Abraham da şu değerlendirmelerde bulundu: “Türkiye ile Katar arasında çok önemli bir stratejik işbirliği var. Bu kapsamda iki ülke arasındaki ticari ilişkiler her geçen gün güçleniyor, derinleşiyor. ABank ve The Commercial Bank bu stratejik ve ekonomik işbirliğinin, bir anlamda bayrak taşıyıcıları. Yeni dönemle birlikte, her iki ülkede de müşterilerimize kusursuz bir bankacılık deneyimi sunmak, Türkiye ile Katar arasında her geçen gün hızlanan yatırım ve sermaye hareketlerinden daha fazla pay alabilmek için, iki bankayı tek bir vizyonla birbirine entegre ediyoruz. Bu süreçte de yeni CEO’muz Cenk Kaan Gür ile birlikte çalışacağımız için çok heyecanlıyım.”

Cenk Kaan Gür: “ABank büyümesine devam edecek.”

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cenk Kaan Gür şu ifadeleri kullandı: “ABank ve hissedarımız The Commercial Bank’te güçlü ve yetenekli bir ekiple birlikte çalışacak olmaktan dolayı son derece heyecanlıyım. ABank olarak, kârlı büyüme ve yenilikçi bankacılık anlayışımızla müşterilerimiz ve ülkemiz ekonomisine daha fazla katkı yapmak hedefiyle çalışacağız. ABank'ın sektördeki konumunu daha da güçlendireceğiz. ABank ve The Commercial Bank arasında giderek artan işbirliği ve entegrasyon ile birlikte hem hizmet kalitemizi arttırmayı hem de bu sayede müşterilerimize daha fazla değer yaratmayı hedefliyoruz. ABank’ın gelecek yıllarda güçlü performansıyla ülkemiz ekonomisine ve hissedarlarımıza önemli ölçüde katkı sağlayacağına inanıyorum.”

ABank ve Özyeğin Üniversitesi’nden Örnek İşbirliği

18 Eylül 2017

ABank ve Özyeğin Üniversitesi eğitime destek vermek amacıyla 5 yıllık bir işbirliği protokolü imzaladı.

Bu sene 25. yılını kutlayan ABank ile 2017-2018 akademik yılında 10. senesine girecek olan Özyeğin Üniversitesi örnek bir işbirliği gerçekleştirdi. ABank personeline yönelik kurumsal eğitim ve sertifika programları, Özyeğin Üniversitesi öğrencilerine mentorluk, staj ve iş imkânları; ortak kariyer günü etkinlikleri ve başarılı öğrencilerin eğitimine destek sağlanması gibi farklı alanları içeren işbirliğinin, akademi ve iş dünyası arasında gerçekleştirilen projelere örnek olması hedefleniyor.

Bu işbirliği ile ABank, Özyeğin Üniversitesi’nin “Eğitimde Fırsat Eşitliği Programı” kapsamında üniversiteye giriş sınavlarında yüksek başarı göstererek mühendislik, hukuk, ekonomi gibi 7 farklı branşa yerleşen 25 öğrenciye, 5 yıl boyunca eğitim masraflarının %50’sini karşılayarak destek olacak.

Eğitimde Özel Sektörün Sorumluluğu

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Genel Müdürü Müge Öner bu projenin sürdürülebilir ve örnek gösterilecek bir işbirliği olmasını hedeflediklerini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti: “Gençlerimizin eğitimini toplumumuzun geleceğini belirleyecek en önemli yatırım alanı olarak görüyor ve bu alanda her kurumun üzerine sorumluluk düştüğüne inanıyoruz. Biz de ABank olarak bu sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda Özyeğin Üniversitesi gibi ülkemizin en önemli eğitim kurumlarından biriyle işbirliğine başlama kararı aldık ve bundan büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki yıllarda gelişerek sürmesini hedeflediğimiz bu işbirliği ile yüksek potansiyele sahip gençlerimizin eğitim ve gelişimlerine maddi açıdan olduğu kadar, manevi olarak da destek olmak istiyoruz.”

Özyeğin Üniversitesi’nin kuruluşundan bu yana yetenekli ve başarılı gençler için erişilebilir olmaya öncelik verdiğini belirten Rektör Prof. Dr. Esra Gençtürk, “Üniversitemizin sağladığı yüzde 42 giriş bursuna ilaveten, akademik başarı bursu, spor bursu, ihtiyaç bursu, yarı zamanlı çalışma bursu gibi ek burslarla öğrencilerimizi desteklemeye devam ediyoruz.  Bugün sayıları 6 bini aşan öğrencilerimizin yüzde 86’sı öğrenimlerini burslu olarak sürdürüyor. Başarılı ve yetenekli oldukları halde, maddi yetersizlikler nedeniyle uluslararası standartlarda tam donanımlı eğitim olanağına erişemeyen çok sayıda gencimiz bulunuyor. Girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyen, araştırmaya öncelik veren üniversitemizin olanaklarından daha fazla sayıda gencin tam burslu olarak yararlanması hedefiyle 2015 yılında Eğitimde Fırsat Eşitliği Burs Programımızı başlattık. Bağışçımız olarak programımıza destek veren ABank’a, bu sosyal girişimimize ortak olduğu için teşekkür ediyorum. Ülkemizin dört bir yanından farklı kurum ve kuruluşları da yanımıza alarak daha çok gencimize imkân sağlayacağımıza inanıyorum.” dedi.

ABank Yönetim Kurulu’na İki Duayen İsim Katıldı

21 Ağustos 2017

ABank’ın yönetim kuruluna Türk bankacılık sektörünün iki duayen ismi Zafer Kurtul ve Turgay Gönensin atandı.

2016 sonunda The Commercial Bank’ın %100 iştiraki olan ABank tarafından yapılan açıklamada, yönetim kurulunun aldığı karar uyarınca, Didem Çerçi ve Paul Gossiaux’un görevlerinden ayrıldığı belirtilirken; 2010-2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’luğunu yürüten Zafer Kurtul’un denetim komitesi başkanı, uzun yıllar Garanti Bankası’nda üst düzey yöneticilik yapan Turgay Gönensin’in ise kredi komitesi başkanı görevleriyle yönetim kurulu üyeliğine atandığı paylaşıldı. ABank yönetim kurulu üyesi ve The Commercial Bank Grup CEO’su olan Joseph Abraham’ın ise, ABank yönetim kurulu başkan vekili olarak atandığı belirtildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Yönetim Kurulu Başkanı ve The Commercial Bank Murahhas Üyesi Omar Hussain Alfardan şunları söyledi: "ABank Yönetim Kurulu’na Sayın Kurtul ve Sayın Gönensin çapında deneyimli ve üst düzey profesyonellerin katılmasından büyük bir memnuniyet duyuyoruz. Bu atamalar, ABank’a ve Türkiye’de yürüttüğümüz faaliyetlere verdiğimiz önemin bir yansımasıdır. Sayın Kurtul ve Gönensin’in çok kıymetli tecrübeleri, vizyonları ve katkıları Türkiye’deki büyüme planlarımızın başarıyla geliştirilip hayata geçirilmesinde anahtar rol oynayacaktır."

Zafer Kurtul Kimdir?

İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Zafer Kurtul’un, Wisconsin-Madison Üniversitesi'nden finans dalında yüksek lisans (MBA) derecesi bulunmaktadır. Kurtul, Citibank, BNP-Ak-Dresdner Bank ve Societe Generale'deki yöneticilik görevlerini takiben 1998 yılında Genel Müdür Yardımcısı olarak Akbank bünyesine katılmıştır. Aynı bankada 2000 - 2009 yılları arasında Genel Müdür,  2009 – 2010 yıllarında ise Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak görev yapmıştır. 2010 – 2017 yılları arasında Sabancı Holding CEO’su olarak görev yapan Kurtul, bu dönem içinde Sabancı Grubu’nun çeşitli iştiraklerinde Yönetim Kurulu Başkanlığı görevi üstlenmiştir.  

Turgay Gönensin Kimdir?

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan Turgay Gönensin, kariyerine 1985 yılında İnterbank’ta MT olarak başlamıştır. 1987 - 1995 yılları arasında Garanti Bankası’nda Finansal Kurumlar ve Kurumsal Bankacılık Müdürlüğü görevini takiben, 1995 - 1997 yılları arasında Finansbank’ta Genel Müdür Yardımcısı, 1997 - 2000 yıllarında United Garanti Bank International’da ve 2000 - 2001 yıllarında Osmanlı Bankası’nda Genel Müdür olarak görev yapmıştır. 2002 - 2013 yılları arasında Garanti Bankası’nda Ticari Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı, 2013 - 2015 yılları arasında aynı bankada Yurtiçi ve Yurtdışı İştirakler Koordinasyonundan Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevlerini yürüten Gönensin, 2015’ten Mayıs 2017’ye kadar Garanti Bankası iştiraklerinde yönetim kurulu üyesi, kredi komitesi ve denetim komitesi üyesi olarak görev yapmıştır.

ABank Büyümeye Devam Ediyor

26 Temmuz 2017

ABank 2017 ikinci çeyrek finansal sonuçlarını açıkladı

ABank, geçen yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 23 artırarak, 17,2 milyar TL’ye ve mevduatlarını yüzde 24,5 artışla, 9,3 milyar TL seviyesine yükseltti. Banka, kredi hacminde ise, yüzde 15,2 artış kaydederek, ülke ekonomisine 10,8 milyar TL katkıda bulundu. ABank, yılın ilk yarısında 61,2 milyon TL kâr açıkladı.

30 Haziran 2017 tarihli konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıklayan ABank, bu yılın ikinci çeyreğinde; ilk çeyrekteki başarılı performansını sürdürürken temel bankacılık kalemlerinde geçen yılın aynı dönemine göre önemli gelişme gösterdi.

ABank, aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 artırarak, 17,2 milyar TL seviyesine yükseltti. Kredi hacminde ise, yüzde 15,2 artış kaydederek, Türk ekonomisine krediler aracılığıyla 10,8 milyar TL katkıda bulundu. Mevduatlarını, yüzde 24,5 oranında artışla, 9,3 milyar TL seviyesine yükselten banka; Haziran 2017 sonu itibarıyla 61,2 milyon TL kâr açıkladı.

Odaklı Bankacılık ve The Commercial Bank

ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, geçen yılın ikinci yarısından bu yana devam eden istikrarlı büyüme ivmesine dikkat çekerek; “Bu ivmenin temelinde, Odaklı Bankacılık stratejimiz ve geçen yılın sonunda yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın verdiği destek yatıyor. Bununla birlikte, kredi hacmimizin artmasında Kredi Garanti Fonu’nun teminatı ile piyasaya sağlanan kolaylıkların da önemli payı var. KGF teminatı altında 1 milyar TL’yi aşan bir portföy ile ekonomimize destek vermeye devam ettik. Elde ettiğimiz başarılı sonuçlardan aldığımız güçle, ülkemiz ve tüm paydaşlarımız için en yüksek katma değeri üretmeye devam edeceğiz” dedi.   

İhtiyaca özel çözümler

The Commercial Bank’la aralarındaki artan sinerji doğrultusunda, yılın ikinci yarısında da, aynı verimlilik ve motivasyonla çalışmayı sürdüreceklerini vurgulayan Öner, sözlerini şöyle tamamladı: “Elde ettiğimiz olumlu sonuçlarda, çalışanlarımızın gösterdiği büyük özveri ve müşterilerimize her zaman yakın olarak ihtiyaçlarını doğru anlama çabamızın büyük katkısı olduğunu da belirtmem gerekiyor. Önümüzdeki dönemde etkin risk yönetiminden asla taviz vermeden, kurumsal, ticari ve bireysel segmentler başta olmak üzere, odaklandığımız tüm alanlarda sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzu, dolayısıyla müşterilerimizi anlayan ve onları destekleyen bir iş ortağı olma hedefimizi devam ettireceğiz.”

ABank’a, Küresel Finans Çevrelerinden Güven

19 Temmuz 2017

ABank, 225 Milyon USD Sendikasyon Kredisi Sağladı

ABank, 12 ülkeden 17 bankanın katılımıyla, 225 milyon USD tutarında sendikasyon kredisi temin ederek; geçtiğimiz yılın aynı döneminde aldığı krediyi yüzde 100 oranında yeniledi. Dış ticaretin finansmanı vasıtası ile ekonomiye destek olacak kredi uluslararası finans çevreleri tarafından, ABank’a ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir yansıması olarak yorumlandı.

Türk bankacılık sektöründe çeyrek asrı geride bırakan ABank, 225 milyon USD tutarında 1 ve 2 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. 123 milyon USD ve 89 milyon EUR olmak üzere iki farklı döviz cinsinden sağlanan kredinin fiyatı, USD dilimi için L+%1.85, EUR dilimi için Euribor +%1.75 ve 2 yıl vadeli dilim için ise L+%2.50 olarak gerçekleşti.

Temin edilen sendikasyon kredisi ile uluslararası finans kuruluşlarıyla sürdürdükleri işbirliğinin güçlendiğini belirten ABank Genel Müdürü Müge Öner; “Sendikasyon kredisinin tamamını başarılı bir şekilde yenilememiz ABank’ın uluslararası itibarını ve Türk bankacılık sektörüne duyulan güveni bir kez daha tescil etti” dedi.

Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Amerika

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Uluslararası Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise, krediye 12 ülkeden 17 bankanın katıldığını belirterek, şunları söyledi: “Kredinin, yüzde 44’ü Ortadoğu, yüzde 36’sı Avrupa, yüzde 15’i Kuzey Amerika, yüzde 5’i ise Türkiye bankalarının katılımı ile sağlandı. Kredinin, farklı coğrafyalardan 12 ülkeden ilgi görmesi, bankamızın yürüttüğü güçlü muhabirlik ilişkilerini ve yüzde 100 iştiraki olduğumuz The Commercial Bank’ın güçlü desteğini teyit eder niteliktedir. Geçmiş yıllarda olduğu gibi temin edilen sendikasyon kredisi bu yıl da müşterilerimizin dış ticaret işlemlerinin finansmanında kullanılacaktır.”

Yüzde 14'lük, Avantajlı Faiz Oranı

20 Haziran 2017

ABank’tan “VOV” dedirten hesap

ABank, günlük vadeli mevduat özelliklerine sahip tasarruf ürünü “VOV Hesap” ile yüzde 14’lük çok cazip “Avantajlı Faiz Oranı” sunuyor. Ayrıca, vade bekleme, vade bozulma dertleri olmadan, istendiği an havale/EFT, otomatik ödeme, bireysel kredi, KMH ve kredi kartı ödemeleri yapabilme imkânı da ABank VOV Hesap’ta.

Vadesiz hesabın özgürlüğü ve konforunu vadelinin kazancıyla birleştiren ABank VOV Hesap, birikimlerinize günlük getiri kazandırırken bankacılık işlemlerinizi tek hesaptan yürütebilme imkânı sunuyor.

Ayrıca VOV Hesap ile vadeniz bozulmadan, havale/EFT, otomatik ödeme işlemleri gerçekleştirilebilirken; bireysel kredi, kredili mevduat hesabı ve kredi kartı ödemelerinizi de yapılabiliyorsunuz. VOV’un tanımlandığı vadesiz hesap, ATM’den görüntülenebiliyor, hesaptan para çekilebiliyor ya da hesaba para yatırılabiliyor.

Yüzde 14’lük Avantajlı Faiz Oranı

VOV hesabında, yüzde 14'lük avantajlı faiz oranı hesabın açılması ile başlıyor ve 60 gün boyunca sabit kalıyor. Avantajlı faiz oranından yararlanabilmek için minimum 2 bin TL bakiye ile açılan hesapta, maksimum 500 bin TL’ye kadar ürünün tüm özelliklerinden faydalanılabiliyor. Üstelik 90 gün boyunca internet bankacılığından yapılan EFT ve havalelerden ücret alınmıyor. Ürünün ayrıca, döviz birikimlerinde USD için yüzde 2,75 ve Euro için yüzde 1,25 faiz oranları bulunuyor.

VOV Hesap’la tanışmak, hesap açılışındaki avantajlardan ve birbirinden cazip imkânlarından yararlanmak için en yakın ABank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

ABank’tan Bayram Kredisi

05 Haziran 2017

Bu bayramı harcamaları dert etmeden, rahatça geçirmeye ne dersiniz? ABank, yüzde 1,25 gibi cazip bir faiz oranıyla, 12 aydan, 48 aya değişen vadelerde, "Bayrama Özel” ihtiyaç kredisi kampanyası sunuyor.

Haziran sonuna kadar devam edecek bu kampanya, uygun faiz oranı ve ödeme seçenekleriyle, sevdiklerinizle huzurlu bir bayram geçirmeniz için iyi bir fırsat.

Siz de bol alternatifli kredi fırsatlarından yararlanmak istiyorsanız yapmanız gereken tek şey bir ABank şubesine uğramak.

ABank Kalite Standartlarına 3 Yeni Tescil

22 Mayıs 2017

ABank, kalite standartlarını uluslararası belgeler ile tescil ettirmeye devam ediyor. Bu yıl içinde kazanılan 3 adet belgenin, bilgi teknolojileri hizmet yönetimi, veri güvenliği ve iş sürekliliği alanlarında olması dikkat çekiyor.

Yakın geçmişte Müşteri Memnuniyeti, Kalite Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Yönetimi kalite güvence belgelerini elde eden ABank, yılın ikinci çeyreğinde, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi (TS ISO IEC 20000-1), Bilgi Teknolojileri İş Sürekliliği Yönetimi (ISO 22301) ve Veri Koruma ve Kişisel Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 10012) alanlarında da kalite onay belgelerini alarak uluslararası alanda tescil edilmiş standart sayısını altıya çıkarttı.

ABank Operasyon ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı Tanol Türkoğlu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu yeni tescillerin, geçtiğimiz aylarda aldıkları ISO belgelerinin bütünleyicisi olduğunu vurgulayarak, şunları söyledi:

“Hem mevcut standartlara uyum belgelerimiz hem de yılın ikinci çeyreğinde aldıklarımız, uluslararası kalite standartlarımızın olduğu kadar; gelişim ve dönüşüm stratejimiz olan Odaklı Bankacılığın da teknoloji boyutunda tescillenmesi anlamına geliyor. Hızla dijitalleşen dünyada, özellikle BT altyapısında oluşacak herhangi bir kesintinin ya da veri güvenliğiyle ilgili bir problemin, maddi ve kurumsal itibar anlamında çok ciddi olumsuz etkileri yaşanabiliyor. Bu bağlamda kalite standartlarını sürekli yükseltmek hayati önem kazanıyor. Elde ettiğimiz son kalite tescil belgeleriyle, bu alanı sektörümüzdeki artan rekabette, etkili bir farklılaşma alanı olarak görüyoruz.”

İş Sürekliliği ve Kişisel Veri Güvenliği

Günümüzde artan siber tehditlerin gerek kişisel, gerekse de kurumsal veri güvenliğini çok önemli bir hale getirdiğini vurgulayan Türkoğlu, “Her ne kadar, veriye istediğimiz yer ve zamanda, istediğimiz cihazla ulaşmak iş sürekliliği için hayati olsa da; bu avantajlar sistemleri tehlikelere daha açık hale getiriyor. Burada işletmelerin üzerine düşen, her türlü önlemi alarak kullanıcıların taleplerini herhangi bir kesinti olmadan yerine getirmek. O yüzden standartlarımızı yukarı taşıyan bu tür süreç iyileştirmeleri ve yatırımlara en üst seviyede önem veriyoruz.” dedi.

ABank-NN Hayat ve Emeklilik İşbirliği

10 Mayıs 2017

ABank ve NN Hayat ve Emeklilik 5 yıllık bir işbirliği için anlaştı.

Bankacılık sektöründe 25 yılı geride bırakan ABank ile 18 ülkede 15 milyondan fazla müşteriye hizmet veren NN Group çatısı altındaki NN Hayat ve Emeklilik, bankasürans alanında 5 yıllık bir işbirliği için anlaştı. Her iki şirket de bu anlaşma ile sürdürülebilir büyüme ivmelerini artırarak, sektörlerine katma değer sunmaya devam etmeyi amaçlıyor.

ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, Odaklı Bankacılık stratejisi doğrultusunda NN Hayat ve Emeklilik işbirliği ile sundukları hizmet yelpazesini daha da genişlettiklerini vurgulayarak, şunları söyledi: “Sigortalı yaşam, her geçen gün daha fazla önem kazanıyor. Ülkemizde gelişmekte olan sigorta penetrasyonu bu alanda yüksek bir potansiyel olduğunu işaret etmekte. NN Hayat ve Emeklilik işbirliği ile bu potansiyeli iş sonuçlarına dönüştürmeyi amaçlıyoruz.’’

İki önemli kurum arasında gerçekleşen bu anlaşma ile önümüzdeki 5 yıllık süreçte, ABank müşterilerine özel ürün ve hizmet modeli kurgulandığını vurgulayan Öner, “Hem biz hem de NN Hayat ve Emeklilik, gerekli yatırımları tamamladık ve müşterilerimize bu işbirliğinden doğan hizmetleri sunmaya başladık. İki kurum arasında oluşan sinerjiyle önümüzdeki dönemde ürün portföyümüzü genişleterek, sürdürülebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda ilerleyeceğiz” dedi.

NN Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Marius Popescu ise bu önemli işbirliği konusunda düşüncelerini şu şekilde ifade etti: “ABank ile gerçekleştirdiğimiz işbirliği sayesinde, önemli bir dağıtım kanalı kazanarak faaliyet alanımızı daha da genişlettik. ABank’ın sektörde kendine has ve özel bir yeri olduğunu düşünüyorum. ABank ile çalışacak olmaktan çok mutluyum. Bu anlaşma aynı zamanda NN Group’un banka kanalında büyümeye verdiği önemin ve Türkiye pazarına yatırım yapmaya devam edeceğinin de önemli bir göstergesidir.”

ABank, “Blockchain” Teknolojisini Pilot Kullanıma Açtı.

04 Mayıs 2017

ABank’tan, Geleceğin Teknolojisine Yeni Bir Adım

ABank, iştiraki olduğu Katarlı The Commercial Bank ve grup bankaları Umman Ulusal Bankası (NBO) ve Birleşik Arap Bankası (UAB) ile Mısır ve Hindistan’dan bankalarla kurduğu ortaklık sonucu, geleceğin teknolojilerinden birisi kabul edilen “Blockchain”i, Türkiye’de ve bulunduğu bölgede gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

ABank, dünyada hızla yaygınlaşmaya başlayan “Blockchain” teknolojik altyapısını kullanarak uluslararası para transferi gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

ABank ilgili işlemi, iştiraki olduğu Katarlı The Commercial Bank ve grup bankaları Umman Ulusal Bankası (National Bank of Oman), Birleşik Arap Bankası (United Arab Bank) ile Mısır ve Hindistan’dan bankalarla kurduğu ortaklık sonucu gerçekleştirdi. Banka böylece, sadece Türkiye’de değil; Orta Doğu ve Doğu Avrupa’da bu işlemi gerçekleştiren ilk Türk bankası oldu.

Pilot Uygulama Başarıyla Gerçekleştirildi

ABank, pilot faz olarak tanımlanan bu ilk işlemin başarıyla gerçekleştirmesinin ardından, işlem hacminin yüksek olduğu diğer ülke ve bankaları da ağa dahil edip, The Commercial Bank desteği ile Blockchain ağını genişletmeyi hedeflediğini belirtti.

Gönderici ve Alıcı Arasında Direkt Bağ

Önümüzdeki dönemde takip edilmesi gereken başlıca teknolojilerden biri olduğuna kesin gözüyle bakılan Blockchain, kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık veri tabanı olarak tanımlanıyor. Adından da anlaşılacağı üzere, zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan bir teknoloji ve bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veren bir veri tabanı. Böylece işlemler doğrudan alıcı ile satıcı arasında ve güvenli bir şekilde gerçekleştirilebiliyor.

Güven, Hız ve Maliyet Avantajı Sunuyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan, ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, ilk olarak iş birliği yaptıkları bankalar ile bulut tabanlı hesap defteri teknolojisi kullanan bir Blockchain ağı oluşturduklarını belirterek; konuyla ilgili şu bilgileri verdi: “Bu ağ ile, bankalar arası işlemlerde güvenlik, doğruluk ve hızı artırırken, aynı zamanda aracı kurum gereksinimini ortadan kaldırarak, müşterilerimize daha hızlı ve maliyet avantajı yaratan bir hizmet sunabileceğiz. Projenin ikinci aşamasında ise ticaret finansmanı işlemleri üzerine odaklanacağız ve Blockchain teknolojisini, ödemelerin ötesinde, yasal ve ticari belgeleri içerecek şekilde genişleteceğiz. Özetle, tüm ticaret finansmanı işlemleri, Blockchain ağında gerçekleştirilerek, satın alma siparişleri ve faturaların değişim süreci basitleştirilecek. Nihai olarak uzun süren uluslararası kağıt parkurlarının tamamen ortadan kaldırılmasını hedefliyoruz. Bu işin özünde, güvenliğin ve hızın artışının yanı sıra maliyetlerin azaltılması yatıyor.”

ABank 2017 İlk Çeyrek Finansal Sonuçlarını Açıkladı

26 Nisan 2017

ABank, The Commercial Bank ile Büyümeye Devam Ediyor

2017’nin ilk çeyrek finansal sonuçlarını açıklayan ABank, bir önceki yılın aynı dönemine göre aktif büyüklüğünü yüzde 31 artırarak 16,8 milyar TL’ye, mevduatlarını ise yüzde 35 oranında artışla 8,8 milyar TL seviyesine yükseltti. Banka, kredi hacminde yüzde 28 artış kaydederken; 24,1 milyon TL kar açıkladı.

ABank, 31 Mart 2017 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre ABank, bu yılın ilk çeyreğinde, başarılı bir performans göstererek aktif büyüklüğünü bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 31 artırarak 16 milyar 810 milyon TL seviyesine yükseltirken; kredi hacminde de 2016’nin ilk çeyreğine göre yüzde 28 artış kaydetti. Türk ekonomisine krediler aracılığıyla 10 milyar 597 milyon TL katkıda bulunan ABank; mevduatlarını ise, yüzde 35 oranında artışla, 8 milyar 795 milyon TL seviyesine yükseltti. Banka Mart 2017 sonu itibarıyla 24 milyon 183 bin TL kar açıkladı.

2017 ilk çeyrek finansal sonuçlarını değerlendiren ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, ilk çeyreği başarıyla tamamladıklarını belirterek; “Bir önceki yılın aynı dönemine göre, aktiflerimizi yüzde 31, mevduatlarımızı yüzde 35 ve kredi hacmimizi yüzde 28 artırmayı başardık. Yine aynı dönemde, Türkiye ekonomisine krediler vasıtasıyla 10,6 milyar TL’ye yakın destek sağladık.” dedi.

ABank olarak The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki olduklarını hatırlatarak, sözlerine şöyle devam etti: “The Commercial Bank’ın vizyonuyla büyüyen hedeflerimiz doğrultusunda, 2017 yılında da, etkin risk yönetimi anlayışımızdan ödün vermeden, başta kurumsal ve ticari segmentler olmak üzere odaklandığımız tüm alanlarda iş hacmimizi genişletmeye devam edeceğiz. Hissedarımızın desteğiyle, farklılaşmış ve ihtisaslaşmış yapımızı daha da ileriye taşıyarak, sürdürülebilir büyümemize devam edeceğiz. Türkiye ve Katar arasında her geçen gün daha da gelişen ticari işbirliğine destek olmak ve bu işbirliğinden doğacak fırsatları değerlendirmek temel önceliklerimizden biri olmaya devam edecek.”

ABank’ın Kalite Standartlarına Uluslararası Onay

05 Nisan 2017

ABank; “Odaklı Bankacılık” stratejisi doğrultusunda güçlendirdiği, Müşteri Memnuniyeti Yönetimi (ISO 10002), Hizmet Kalite Yönetimi (ISO 9001) ve Bilgi Güvenliği Yönetimi (ISO 27001) sistemleri alanlarında, üst düzey uluslararası onay belgelerini aldı. Banka, yakın gelecekte iş sürekliliği ve bilgi sistemleri güvenliği konularındaki ek kalite sertifikasyonlarını almak için hazırlıklarına devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABank Operasyon ve Bilgi Teknolojilerinden Sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı Tanol Türkoğlu, bu kalite onay belgelerinin, ABank’ın gelişim ve dönüşüm stratejisi olan Odaklı Bankacılığın tescillenmesi anlamına geldiğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Odaklı Bankacılık kapsamında sistemlerimizi ve altyapımızı her zaman güçlü tutmak ana önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu sertifikasyon, hem bu alanlarda dünya standartlarında olduğumuzu net şekilde gösteriyor, hem de müşterilerimizin ilk tercihi olma hedefimiz doğrultusunda bizi motive ediyor.”

Bilgi Teknolojileri Güvenliğinin Hayati Önemi

Türkoğlu, günümüzde dijitalleşmenin iş dünyasında ulaştığı boyutun, iş sürekliliği ve bilgi teknolojileri güvenliğini daha da hayati hale getirdiğini vurgulayarak; “İşte bu nedenle, mevcut kalite sertifikalarımıza ek olarak önümüzdeki aylarda, bu alanlardaki kalite standartlarımızı da tescilletmeyi hedefliyoruz. Müşteri ve sektör odaklı vizyonumuz ile bu yeni sertifikalara sahip olmak için yaptığımız hazırlıklar, hizmet düzeyimizi daha da ileri taşıyacak. Süreçlerimizin ve teknik altyapımızın daha da yüksek standartlara sahip olması için çalışmalarımız devam edecek.” dedi.

ABank 2017 sonuna kadar, Bilgi Teknolojileri Hizmet Yönetim Sistemi (TS ISO IEC 20000-1), Toplumsal Güvenlik ve İş Sürekliliği Yönetim Sistemleri-BT İş Sürekliliği Yönetimi (ISO 22301) ve Kişisel Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi (ISO 10012) alanlarıyla ilgili sertifikasyon için, denetim süreçlerini başlatmayı hedefliyor.

Üst Üste İki Kadın Genel Müdürü Olan İlk ve Tek Banka: ABank

08 Mart 2017

ABank’ın, üst yönetiminde 4, yönetim kurulunda ise 2 kadın yöneticisi bulunuyor.

Ülkemizin, üst üste iki kadın genel müdür deneyimi yaşamış ilk ve tek bankası ABank, kadın istihdamına yönelik hassasiyetiyle dikkat çekiyor.

ABank’ın, kadın istihdamı ve çalışan oranı konusundaki çıkış noktası, “eşitlik” vizyonu. Bankanın halihazırda, Genel Müdürü Müge Öner dâhil; üst yönetiminde 4, yönetim kurulunda ise 2 kadın yöneticisi bulunuyor.

Kadınların, ekonomik hayatlarını kendileri şekillendirmeye başladığında, gelirlerinin büyük çoğunluğunu eğitim, kültür gibi, yeniden üretim alanlarında harcadıkları, birçok araştırmada çıkan bir gerçek. Ayrıca iş yaşamı, kadınlara has yaklaşımlara, her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyor. Kadın dostu şirket tanımlamasına, her geçen gün daha fazla şirket giriyor.

Kadın istihdamında farkındalık!

Bu alanın erken örneklerinden ABank’ın Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, finans sektöründe kariyer yollarının ve terfilerin, öznel değerlendirmelerden çok, başarıya, performansa ve tecrübeye dayalı olduğunu vurgulayarak; “Bu da, cinsiyet ayrımı olmadan, çalışanların eşit koşullarda kendilerini geliştirmelerine ve kariyerlerinde ilerlemelerine uygun bir ortam yaratıyor. Bunun bankamızdaki doğal sonucu olarak, üst yönetimimizde 4, yönetim kurulumuzda ise 2 kadın liderimizin olmasından gurur duyuyoruz.” dedi.

Düşük kadın istihdamı

Avrupa ülkeleri ve Türkiye kapsamında yapılan karşılaştırmalı araştırmalarda, özellikle kadın istihdamı konusunda, Avrupa genelinin bir hayli gerisinde olduğumuzu vurgulayan Öner; sözlerine şöyle devam etti: “15–64 yaş gurubundaki erkek istihdamı, AB’de yüzde 71, Türkiye’de ise yüzde 70. Konu kadın istihdamına gelince, makas açılıyor. AB’deki kadınların yüzde 60’ı, Türkiye’deki kadınların ise sadece yüzde 30’u istihdam ediliyor. ABank olarak, bu somut veriden hareketle ve organizasyonumuzun her seviyesinde kadın-erkek eşitliği vizyonumuz doğrultusunda üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmeyi hedefliyoruz.”

Artan kadın yöneticiler

Öner, kadınların, dönemsel dalgalanmalardan bağımsız olarak, şirketlerin yönetiminde gitgide daha fazla söz sahibi olmaya başladığını da vurgulayarak; “Bu eğilimi çok sağlıklı buluyorum, zira başta Türkiye ekonomisi olmak üzere, tüm dünyanın dengeli ekonomik büyümesi, biraz da kadın istihdamının ve kadın yöneticilerin artmasıyla mümkün olabilir. Bunu, peş peşe 2 kadın genel müdür deneyimi yaşamış, ülkemizin ilk ve tek bankasının genel müdürü olarak söylemekten büyük gurur duyuyorum.” dedi.

ABank’ın 2016 yıl sonu itibariyle, 901 kişi olan toplam çalışanının 426’sının kadın olduğu belirtildi. Görüldüğü üzere, bankanın kadın istihdam oranı, yüzde 50’ye çok yakın.

Burdur GES ABank ve Tekno Ray Solar İş Birliği ile İşletmeye Alındı

14 Şubat 2017

Sektör ve müşteri odaklı stratejisiyle hedeflerine emin adımlarla ilerleyen ABank ile Türkiye’de güneş enerjisi sektörünün en büyük projelerine imza atan Tekno Ray Solar’dan örnek proje işbirliği.

Odaklandığı alanlar arasına “yenilenebilir enerji” sektörünü de ekleyen ABank, fotovoltaik güneş enerjisi sektör lideri Tekno Ray Solar tarafından, Burdur Çallıca’da, kurulan güneş enerjisi santrali için; 96 ay vadeli, 6 milyon dolarlık finansman desteği sağladı.

29 Aralık 2016 itibariyle geçici kabulü yapılarak işletmeye alınan Burdur Çallıca GES’in, yıllık toplam 10.7 milyon kWh elektrik üretimi gerçekleştireceği belirtildi. Konya-Kızören’de üretime geçirdiği GES ile Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santraline sahip olan Tekno Ray Solar’ın, 7.4 milyon dolarlık yatırım ile kurduğu bu yeni santralinin; 1,2 MW gücünde 5.5 üniteden oluşan 6,6 MW’lık güce sahip olduğu ifade edildi. Ayrıca proje sayesinde, 20 bine yakın ağacın kurtarılması ve 10 bin tona yakın karbondioksit salınımının önüne geçileceği vurgulandı.

Toplamda 125 bin m2’lik alan üzerine kurulu olan yeni santral, Tekno Ray Solar’ın Türkiye’nin şebeke alt yapısına uygun olarak geliştirdiği, konusunda ilk ve tek olan “GES Uzaktan İzleme Sistemi” ile takip ediliyor.

Düzenlenen açılış töreninde konuşan ABank Ticari Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mete Hakan Güner, yenilenebilir enerji kaynaklarının, sürdürülebilir bir ekonomi ve ülkemizin ve dünyanın geleceği için hayati bir önemi olduğunu vurgulayarak şunları söyledi: “Bu finansman desteği, sektör ve müşteri odaklı bankacılık stratejimizin önemli bir örneğidir. Bu konuda, bir sektör lideriyle işbirliği yapmaktan ve en önemli projelerinden birine finansal destek sağlamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Tekno Şirketler Grubu’nun bundan sonraki projelerinde de birlikte çalışmayı ümit ediyoruz.”

Tekno Şirketler Grubu CEO’su Altay Coşkunoğlu ise, Türkiye olarak enerjide dışa bağımlı bir ülke olduğumuzu ve enerjinin, ülkemizdeki cari açığın en temel kaynağını oluşturduğunu vurgulayarak; “Türkiye olarak enerji stratejimizi doğru planlayabilir ve her sene enerji ithalatı için ödediğimiz tutarı GES yatırımlarında kullanabilirsek, enerji ithalatımızı %75 oranında azaltabilir ve yaptığımız yatırımın karşılığını 3 sene içerisinde geri alabiliriz. Güneşi olmayan Almanya 44 GW kurulu GES gücüne sahip. Çin’in toplam yatırımları 50 GW’yi aştı ve ABD, sadece 2016 yılında 20 GW yatırım yaptı.” dedi.

Tekno Şirketler Grubu CFO’su Berna Meriç ise, “ABank yenilenebilir enerji kaynaklarına gösterdiği hassasiyeti, bu projemize sağladığı finansman desteğiyle ispatladı. Bu tür proje finansmanlarına, ülkemizdeki finans sektörünün bakış açısı ABank gibi devam ettiği sürece, hem kendi kendini ödeyen yatırımlar giderek büyüyecek hem de çevreci enerji desteklenmiş olacak. Bu bilinçle sektör lideri firmamız Tekno Ray Solar’a vermiş oldukları destekten dolayı ABank’a teşekkür eder, daha birçok projeye birlikte imza atmayı dileriz.” dedi.

ABank’ta sermaye artırımı ve yeni Yönetim Kurulu Başkanı

13 Şubat 2017

ABank’ın yüzde 100’üne sahip olan The Commercial Bank’in ilk icraatı 210 milyon TL’lik sermaye artırımı oldu. Ayrıca, hisse devrinin doğal sonucu olarak, ABank Yönetim Kurulu Başkanlığı’na, The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi “Omar Hussain Alfardan” getirildi. The Commercial Bank CEO’su, “Joseph Abraham” ve “Paul Gossiaux”, ABank yönetim kuruluna giren yeni isimler olurken; ABank Genel Müdürü Müge Öner’in asaleten ataması gerçekleşti.

Yılsonunda, Körfez bölgesinin en önemli bankalarından The Commercial Bank’in yüzde 100 iştiraki haline gelen ABank, 2017’nin ilk sermaye artırımı, Yönetim Kurulu değişiklikleri ve Odaklı Bankacılık stratejisiyle; sürdürülebilir büyüme hedefine daha güçlü adımlarla ilerliyor.

ABank’ın yeni Yönetim Kurulu Başkanı, Omar Hussain Alfardan

Aralık 2016’da gerçekleşen hisse devrini takiben ABank Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine, The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi “Omar Hussain Alfardan” getirildi. The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham ve Paul Gossiaux ise, ABank yönetim kuruluna giren yeni isimler oldular. Ayrıca ABank’ta Genel Müdürlük görevini Mart 2016’dan beri tüm yetki ve sorumluluklarıyla icra eden Müge Öner’in asaleten ataması gerçekleşti.

210 milyon TL’lik sermaye artırımı

ABank, 2016’nın ilk yarısında gerçekleştirdiği 150 milyon TL’lik sermaye artışını takiben 210 milyon TL’lik yeni artış ile 2017’nin ilk sermaye artırımını gerçekleştirirken; sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, bu sermaye artırımının, Katar’ın ilk özel bankası olan The Commercial Bank’ın, ABank’a ve Türkiye ekonomisine güveninin yeni bir göstergesi olduğunu vurgulayarak; “Son birkaç yılda, uluslararası alanda saygın bir bankayla aynı ailede olmanın faydalarını, sendikasyon kredileri ve tahvil ihracı gibi işlemlerde net olarak tecrübe etmiştik. The Commercial Bank sayesinde hissettiğimiz uluslararası itibar gurur vericiydi. Gerçekleşen son hisse devri ve bu yeni sermaye artırımı ise, hissedarımızın bankamıza desteğinde sürekliliğin de bir göstergesi” dedi. Öner, atılan bu adımların Odaklı Bankacılık stratejilerine ve sürdürülebilir büyüme hedeflerine büyük katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

ABank’ın yüzde yüzü The Commercial Bank’ın.

19 Aralık 2016

Körfez bölgesinin en önemli bankalarından ve Katar’ın ilk özel bankası olan, The Commercial Bank (P.S.Q.C.), Anadolu Grubu’nda bulunan yüzde 25’lik hisseyi de alarak, ABank’ın tüm hisselerinin sahibi oldu. 

•The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, bu hamlenin iki banka arasındaki sinerjiyi güçlendirerek, daha fazla entegrasyon yaratacağını belirtti.

•The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham, “ABank’a olan yatırımımız, Türkiye’yi orta ve uzun vadede çok önemli bir yatırım merkezi olarak gördüğümüzün somut bir göstergesi. ABank’ın yüzde yüz hissedarı olmak, Katar ve Türkiye’deki müşterilerimize, her iki ülkede kusursuz bir bankacılık deneyimi sunacağımız anlamına geliyor” dedi.

•Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, 3 yılı aşkın süredir son derece verimli şekilde devam eden ortaklık için teşekkür ederken, ABank’ı emin ellere teslim ettiklerini vurguladı.

•ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, banka olarak artık bütünüyle dünyanın saygın finans kuruluşlarından birisi olan The Commercial Bank’ın bir parçası olduklarını vurgulayarak; Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme hedeflerine emin adımlarla ilerlediklerini ifade etti.

Katar’ın ilk özel bankası olan ve yenilikçi bankacılık vizyonu ile tanınan The Commercial Bank ve Anadolu Grubu arasındaki, ABank hisse devri tamamlandı. Temmuz 2013’te hisselerin yüzde 70,8’ini, Anadolu Grubu’ndan satın alan ve ardından hisse geri alımı işlemleriyle hisse oranını yüzde 75’e çıkaran The Commercial Bank (P.S.Q.C.); geriye kalan yüzde 25’lik hisseyi de, Anadolu Grubu’ndan 222,5 milyon dolara satın alarak, bankanın tümünün sahibi oldu.

3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde gerçekleşen yüzde 25’lik hissenin satışına ilişkin karar, 2016 yılının Temmuz ayında KAP’a bildirilmişti.

 “Daha fazla işbirliği ve entegrasyon”

 Konuyla ilgili bir açıklama yapan The Commercial Bank Yönetim Kurulu Üyesi ve ABank Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Omar Hussain Alfardan, “ABank’ın artık yüzde yüz The Commercial Bank iştiraki haline gelmesi; aynı iş yapış kültürü ile birlikte geniş sinerji olanaklarının yaratılmasını ve Katar ile Türkiye’deki tüm paydaşlarımızın hissedeceği avantajlar sunulmasını sağlamak amacıyla, daha da güçlü işbirliği ve entegrasyon fırsatlarının önünü açıyor” dedi.

“ABank ve Türk ekonomisi, bizim gelecek yatırım alanımız.”

 The Commercial Bank CEO’su Joseph Abraham ise, 2013 yılında başlayan bu yatırımlarının, Türk ekonomisine, bankacılık sektörüne ve çeyrek asırlık bir geçmişe sahip ABank’a güvenlerinin en güçlü göstergesi olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: “ABank, The Commercial Bank olarak bizim, Katar dışındaki en büyük ve üçüncü yatırımımız. Hedefimiz, Türk ekonomisinin büyük potansiyeli ve Katar ile Türkiye arasında her geçen gün güçlenen ticari bağlar sayesinde, ABank’ın grup içindeki payını artırmak olacak.”

“ABank’ı emin ellere teslim ediyoruz.”

Temmuz 2013 tarihinden bu yana geçen 3 yıl içindeki uyumlu ortaklığa dikkat çeken Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan ise, konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu yılın Temmuz ayında, ABank’taki kalan yüzde 25 oranındaki hissemizi, The Commercial Bank’a devretme kararımızı bildirmiştik. Düzenleyici kurumların onayını takiben, artık planlanan bu değişiklik tam olarak gerçekleşti ve ABank, 3 yıl önce imzalanan hissedarlar sözleşmesi çerçevesinde, The Commercial Bank’ın yüzde 100 iştiraki haline geldi. Özellikle uluslararası finans dünyasında sahip oldukları itibar ve bilgi birikimi sayesinde, The Commercial Bank ile 2013 yılında gerçekleştirdiğimiz iş birliğinin olumlu yansımalarını gözlemledik. Hisse devrinin ilk gününden bugüne kadar, The Commercial Bank’in değerli kadrosuyla verimli ve başarılı bir işbirliği yaşadık. Büyük emek vererek bugünlere getirdiğimiz ABank’ı, şimdi emin ellere teslim ediyoruz. ABank, faaliyette olduğu süre içerisinde bankacılık alanında küresel ve yerel anlamda değişen birçok dinamiğe rağmen yoluna emin ve sağlam adımlarla devam ederek, üstlendiği misyonu yerine getirmek için çalıştı. ABank’ın, odaklı bankacılık stratejisi ve güçlü insan kaynağı ile bundan sonraki çalışmalarında da ülkemiz ekonomisine katkı sağlamayı sürdüreceğine inanıyorum.”

Hisse devrinin tüm taraflar için hayırlı olmasını dileyen Özilhan; ortaklık boyunca gösterdikleri yakınlık için The Commercial Bank üst düzey yönetimine teşekkürlerini sundu.

“41 yıllık The Commercial Bank ve 25 yıllık ABank”

ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner ise, bu gelişmenin ABank için önemli bir kilometre taşı olduğunu vurgulayarak; “ABank olarak artık bütünüyle The Commercial Bank’ın bir parçasıyız. Bu hisse devri sürecinin bizzat kendisi, The Commercial Bank’ın, Türk ekonomisi ve ABank’a olan inancının somut göstergesidir. Son birkaç yılda, uluslararası anlamda saygın bir bankayla aynı aileden olmanın faydalarını, sendikasyon kredileri, sermaye benzeri kredi kullanımı ve tahvil ihracı gibi işlemlerde net olarak tecrübe ettik. The Commercial Bank sayesinde hissettiğimiz uluslararası itibar gurur vericiydi. Yaşadığımız bu tecrübeler de, bankamıza duyulan güvenin bir başka göstergesidir.” dedi.

ABank olarak, The Commercial Bank bilançosuna son 3 yıldır konsolide olduklarını belirten Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Gerçekleşen son hisse devri, hedeflerimiz ve stratejimiz açısından bir değişiklik yaratmayacak. Ancak The Commercial Bank’ın bankamıza desteğini daha da artıracak. Sürdürülebilir büyüme yolculuğumuzda bize ekstra güç olmaya devam edecek. 41 yılı geri bırakan The Commercial Bank’ın uluslararası itibarı ve vizyonu, ABank’ın sürdürülebilir büyüme iştahını daha da artıracaktır.”

Ayrıca, bankanın Anadolu Grubu gibi Türkiye’nin en köklü gruplarından birine dayanan önemli bir iş yapma kültürüne ve mirasa sahip olduğuna değinen Öner, “Bu miras sayesinde ABank 25 yıllık geçmişinde zorlu dönemlerde sağlam yapısını koruyarak bugün bulunduğu konuma ulaşmıştır” dedi.

“Odaklı Bankacılık stratejisi ile sürdürülebilir büyüme”

ABank’ın hedeflerinden de bahseden Öner, “Banka olarak, 2015’ten, 2017’ye uzanan 3 yıllık dönüşüm sürecini kapsayan ve adını “Odaklı Bankacılık” olarak koyduğumuz büyüme stratejisiyle önemli yol kat ettik ve bu yolda ilerlemeye devam ederek, sürdürülebilir büyüme hedefimizi gerçekleştireceğiz” diyerek; odaklandıkları alanlarda müşterilerinin ana bankası olmak istediklerini de belirtti. Öner açıklamasında, “Bu yaklaşımla oluşturduğumuz iş modelimizin, sağlıklı aktif büyümesini ve sürdürülebilir karlılığı doğal olarak beraberinde getireceğini düşünüyoruz. Bununla birlikte, 2017 yılında 25. yılımızı kutlayacağız. Çeyrek aşırı geride bırakacağımız 2017 yılının sonunda odaklı stratejimizin sonuçlarını net şekilde almaya başlayacağız. Kurumsal, Ticari ve Bireysel bankacılıkta müşterilerimizle ilişkilerimizi uzun vadeli bir işbirliğine dönüştürmek önceliğimiz.” dedi.

ABank'ın Web Sitesi Yenilendi

21 Kasım 2016

ABank’ın yeni kurumsal web sitesi, kullanıcı dostu yapısı ve mobil uyumluluk özelliği ile dikkat çekiyor.

"Odaklı bankacılık” vizyonu çerçevesinde, müşterileri tarafından ilk tercih edilen banka olmayı hedefleyen ABank, kurumsal web sitesini, gelişen teknolojik dinamiklere ve trendlere uygun olarak yeniledi.

Yeni ABank web sitesi, farklı cihaz tiplerine tam uyumlu ara yüzüyle, cep telefonundan, tablet ve bilgisayara kadar, tüm iletişim araçlarında ziyaretçilerine kaliteli bir deneyim yaşatıyor. Kullanıcı deneyimini ön plana taşıyan tasarımla ziyaretçiler, menüler arasında kaybolmadan, aradıklarını kolayca bulabiliyorlar. İşlevsel arama altyapısı ve sayfa sonlarındaki “Size nasıl yardımcı olabiliriz?” yardım modülü ile ziyaretçilerine aradıkları bilgiye zahmetsizce ulaşma imkanı sunuyor.

Bankanın yeni web sitesinde, tüm ürün ve hizmet sayfalarında bulunan “Bizimle İletişime Geçin” butonu sayesinde gerektiğinde ziyaretçilerin ihtiyaç duyduğu bilgiler bankanın ilgili şube veya bölümleri tarafından ziyaretçi ile bire bir iletişime geçilerek detaylı şekilde aktarılıyor.

ABank’tan Faiz İndirimi!

07 Kasım 2016

ABank ekonomiye desteğe devam ediyor. Banka, konut kredi faizini yüzde 0,85’e; ihtiyaç kredisi faizini ise yüzde 1,15’e indirdi.

ABank, 2 yıla kadar vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 0,89’dan, yüzde 0,85’e; 3-7 yıl arası vadede yüzde 0.99’dan, yüzde 0,90’a ve 8-10 yıl arası vadede ise, yüzde 1,20’den, yüzde 1,05’e indirdi. Banka ayrıca, ihtiyaç kredilerinde de bir indirime giderken, faiz oranlarını 24-48 ay arası vadede yüzde 1,22’den, yüzde 1,15’e çekti.  

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken; “Müşteri odaklı yeni bankacılık vizyonumuzla Türkiye ekonomisinin kesintisiz büyümesine destek vermeye devam ediyoruz.” dedi.

ABank’ta Yeni Üst Düzey Atama

28 Ekim 2016

Odaklı Bankacılık stratejisi ve uzman kadrosuyla, müşteri merkezli hizmetler sunan ABank’ın üst düzey yönetiminde yeni bir atama gerçekleştirildi. Bankanın İnsan Kaynaklarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevine, Durul Selçuk getirildi. 

1994 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü’nü tamamlayan Selçuk, 20 yılı aşkın süre boyunca ulusal ve uluslararası banka ve kurumlarda İnsan Kaynakları alanında üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu.

ABank’a Leed Sertifikalı Teknoloji Üssü

06 Ekim 2016

ABank, Operasyon ve Teknoloji Merkezini, Platinum LEED sertifikasına sahip AND Plaza’ya taşıdı.

ABank’ın, 2015 yılında hayata geçirmeye başladığı “Odaklı Bankacılık” dönüşüm süreci fiziki olarak da şekillenmeye devam ediyor. Banka, Okmeydanı’ndaki Operasyon ve Teknoloji Merkezi’ni ve bazı yönetsel birimlerini; stratejik konumu, modern mimarisi ve teknik özellikleriyle dikkat çeken, LEED Platinum sertifikalı Kozyatağı AND Plaza’ya taşıdı. 

Bilgi sistemleri ile operasyon ve destek birimlerini kapsayan taşınma sürecinin tüm detaylarıyla planlaması ve yeni binanın teknolojik kapasitesi dikkat çekti. Bu taşınma ile ABank, Elmadağ’daki Genel Müdürlük ve AND Plaza’daki Operasyon ve Teknoloji Merkezi olmak üzere, tüm birimlerini 2 ana lokasyonda toplamış oldu.

Ayrıca, ABank’ın Kozyatağı Şubesi de, bankanın yeni mimari konsepti çerçevesinde yenilenerek; AND Plaza’nın giriş katında hizmet vermeye başladı.

Teknoloji üssüne, teknolojik bina

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABank Genel Müdürü Müge Öner; “Bu taşınma ile özellikle Bilgi Sistemleri birimlerimizin altyapı anlamında ihtiyacını karşılayan, aynı zamanda modern ve konforlu bir çalışma ortamı oluşturduk. AND Plaza’da yer aldığımız katlarda çalışma ortamımıza İstanbul’un ve Marmara Denizi’nin eşsiz manzarası eşlik edecek” dedi.

Taşınma süreciyle ilgili ayrıntılı bilgiler veren Öner, sözlerine şöyle devam etti: “Çalışan sayısı bakımından bankamızın yaklaşık %30’unu kapsayan bir taşınma operasyonundan bahsediyoruz. Konunun hassasiyeti, azami özeni gerektiriyordu. Taşınma sürecinin her aşamasını çalışanlarımızla detaylı olarak paylaştık, fikirlerini aldık. Ayrıca taşınacak her birimimizin belirlediği temsilcilerle, AND Plaza’ya bir ön keşif ziyareti gerçekleştirdik. Keşifte, binanın yapısal ve teknolojik özellikleri ile plaza çevresi hakkında bilgilendirme yaparak çalışanlarımızın yeni binaya daha kolay adapte olmalarını sağladık.”

ABank Yönetimi ve Müşterileri Yeni Nesil Şube Açılışında Buluştu

03 Ekim 2016

ABank’ın, yeni nesil mimari konseptte inşa edilen Kozyatağı Şubesi’nin açılış kokteylinde, ana hissedar The Commercial Bank (Q.S.C.) ve Anadolu Grubu’nun üst düzey yöneticileri ile bankanın önemli iş ortakları bir araya geldi.

ABank, Odaklı Bankacılık vizyonunun en önemli bileşenlerinden birisi olan yeni nesil şube uygulamalarının son örneğini, İstanbul Kozyatağı Şubesi’nde hayata geçirdi.

Kurumsal, ticari ve bireysel müşterilere son derece modern bir ortamda, profesyonel ve bire bir hizmet deneyimini yaşatmak için kurgulanan yeni nesil şube konsepti; lounge konforundaki dinlenme alanları, özel görüşme odaları, teknolojik altyapısı ve iç mimari özellikleriyle alışılageldik banka şubesi algısından tamamen ayrışıyor.

Bankanın yeni Operasyon ve Teknoloji Merkezi’ne de ev sahipliği yapacak olan AND Plaza’nın giriş katında faaliyete geçen yeni nesil şubenin açılış kokteyli; Anadolu Grubu ve ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, bankanın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın Yönetim Kurulu üyesi ve ABank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Omar Alfardan, The Commercial Bank (Q.S.C.) CEO’su Joseph Abrahams ve ABank CEO’su Müge Öner’in de bulunduğu, üst yönetim ekibinin yanı sıra bankanın önemli iş ortaklarının geniş katılımıyla gerçekleştirildi..

ABank CEO’su Müge Öner, etkinlik sonrasında yaptığı açıklamada, Odaklı Bankacılık vizyonunun bir yansıması olan yeni nesil şube konseptinin, müşterilerin beklentisi ve bankanın hedefleri doğrultusunda tüm şubelere uygulanmaya devam edeceğini belirtti.

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Bilgilendirme

17 Ekim 2016

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (“KVKK”) uyarınca, Alternatifbank A.Ş. olarak, bilgilerinizin aşağıda açıklandığı çerçevede; kaydedilecek, saklanacak, güncellenecek, mevzuatın izin verdiği durumlarda üçünçü kişilere açıklanabilecek/devredilebilecek, sınıflandırılabilecek ve KVKK’da sayılan şekillerde işlenebilecektir.

Kişisel verilerin işlenme amaçları ve hukuki sebepleri; 5411 sayılı Bankacılık Kanunu, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun ("BDDK") düzenlemeleri ve diğer mevzuat kapsamında acente sıfatıyla sunabileceklerimiz de dahil olmak üzere her türlü bankacılık, sermaye piyasası, sigorta acentalığı ve diğer ürün ve hizmetlerde kullanılmak; işlem sahibinin bilgilerini tespit için kimlik, adres ve diğer gerekli bilgileri kaydetmek; elektronik (SWIFT, internet/mobil bankacılık vs.) veya kağıt ortamında işleme dayanak olacak tüm kayıt ve belgeleri düzenlemek; mevzuat, BDDK, TCMB ve diğer yetkili mercilerce öngörülen bilgi saklama, raporlama, bilgilendirme yükümlülüklerine uymak; talep edilen/diğer bankamız ürün hizmetlerini sunabilmek ve akdettiğiniz sözleşmenin gereğini yerine getirmektir.

Yukarıda belirtilen amaçlarla, kişisel verilerin aktarılabileceği kişi/kuruluşlar; Bankacılık Kanunu ve diğer mevzuat hükümlerinin izin verdiği kişi veya kuruluşlar; bunlarla sınırlı olmamak üzere 5411 sayılı Bankacılık Kanunu madde 73/4’te sayılan finansal kuruluşlar ile diğer üçüncü kişiler; BDDK, Sermaye Piyasası Kurulu, TCMB gibi kamu tüzel kişileri; ana hissedarımız, doğrudan/dolaylı yurtiçi/yurtdışı iştiraklerimiz; bankacılık faaliyetlerimizi yürütmek üzere hizmet aldığımız, işbirliği yaptığımız, program ortağı kuruluşları, yurtiçi/yurtdışı bankalar ve diğer üçüncü kişilerdir.

Kişisel verilerin toplanma yöntemi; Genel Müdürlük, Şubeler, kiosklar, ATM’ler, İnternet Şubesi ve Çağrı Merkezi gibi kanallar aracılığıyla kişisel verileriniz sözlü, yazılı veya elektronik ortamda toplanabilir.

KVKK’nın 11. maddesi gereği haklarınız; Bankamıza başvurarak, kişisel verilerinizin; a) işlenip işlenmediğini öğrenme, b) işlenmişse bilgi talep etme, c) işlenme amacını ve amacına uygun kullanılıp kullanılmadığını öğrenme, ç) yurtiçinde/yurtdışında aktarıldığı 3. kişileri bilme, d) eksik/yanlış işlenmişse düzeltilmesini isteme, e) KVKK’nın 7. maddesinde öngörülen şartlar çerçevesinde silinmesini/yok edilmesini isteme, f) aktarıldığı 3. kişilere yukarıda sayılan (d) ve (e) bentleri uyarınca yapılan işlemlerin bildirilmesini isteme, g) münhasıran otomatik sistemler ile analiz edilmesi nedeniyle aleyhinize bir sonucun ortaya çıkmasına itiraz etme, ğ) kanuna aykırı olarak işlenmesi sebebiyle zarara uğramanız hâlinde zararın giderilmesini talep etme hakkına sahipsiniz.

ABank’tan Faiz İndirimi

11 Ağustos 2016

ABank ekonomiye desteğe devam ediyor, konut kredilerinde faizi yüzde 0,89’a indiriyor.

ABank, 2 yıla kadar vadeli konut kredisi faiz oranını yüzde 1,05’ten yüzde 0,89’a, 2-5 yıl arası vadede ise yüzde 1,10’dan yüzde 0,99’a indirdi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, bu kararın öncelikle, Türkiye ekonomisinin kesintisiz büyümesine destek vermek amacı taşıdığını vurgulayarak; “Konut kredisinde faiz indirimine giden ilk bankalar arasında yer aldık. Yaşanan toplumsal dayanışma ve geleceğe duyulan güvenin devamının her şeyden önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu aynı zamanda müşteri odaklı yeni bankacılık vizyonumuzun bir yansımasıdır.” dedi.

ABank’tan Dayanışmaya Destek

08 Ağustos 2016

ABank,15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişiminde gazi olan vatandaşlarımız ve şehitlerimizin aileleri ve yakınları için Başbakanlık tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı görevlendirilerek başlatılan yardım kampanyasına destek verdi

Banka tarafından yapılan açıklamada, öncelikletüm ABank ailesi adınayaşanan bu menfur ve vahim darbe girişimi sırasında şehit olan yurttaşlarımıza, Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı ve yaralılara acil şifa dilekleri paylaşılarak, şöyle devam edildi:

“15 Temmuz’da vuku bulan darbe teşebbüsünde gazi olan vatandaşlarımız ve şehitlerimizin aileleriyle dayanışma içinde olmak ve yaşanan acıları bir nebze hafifletmek amacıyla, Başbakanlığımızca, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız görevlendirilerek başlatılan dayanışma kampanyasına; ABank olarak 1 milyon TL bağış yapılmasına karar verilmiştir. ABank olarak, demokrasimize, toplumsal barışımıza ve istikrarımıza yönelik bu vahim girişimi bir kez daha şiddetle kınıyor, içinden geçtiğimiz çetin süreçte ülke olarak gerçekleştirdiğimiz dayanışmanın, Türkiye’mizi çok kısa bir sürede daha da aydınlık günlere taşıyacağına inanıyoruz.”

ABank’a Global Güven

12 Temmuz 2016

ABank, 12 ülkeden 18 bankanın katılımıyla, 225 milyon USD tutarında sendikasyon kredisi temin etti. Bu kredi bankacılık ve finans çevreleri tarafından, hem ABank’a, hem bankanın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.)’a ve hem de Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin bir göstergesi olarak yorumlandı.

Uygulamaya koyduğu “odaklı bankacılık” vizyonu çerçevesinde, müşterileri tarafından ilk tercih edilen çözüm ortağı olmayı hedefleyen ABank, 225 milyon USD tutarında 1 yıl vadeli sendikasyon kredisi temin etti. USD 110 milyon ve EUR 103.75 milyon olmak üzere iki döviz cinsinden sağlanan kredinin fiyatı USD dilimi için L+1.40% EUR dilimi için ise Euribor+1.30% olarak gerçekleşti.

Temin edilen bu kredinin, hem ABank’a, hem de Türk bankacılık sektörüne duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunu belirten ABank Genel Müdürü Müge Öner, bu kaynak ile ülke ekonomisinin büyümesine katkı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan ABank Uluslararası Finansal Kurumlar Genel Müdür Yardımcısı Şakir Sömek ise krediye 12 ülkeden 18 bankanın katıldığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: “İşlemin geniş bir coğrafi yelpazede gerçekleşmesi ve ülke çeşitliliği Bankamızın farklı coğrafyalarda güçlü muhabirlik ilişkileri sürdürdüğünü teyit eder niteliktedir. İşlemimize körfez bölgesinden %28 oranında katılım sağlanmış olması ana hissedarımız The Commercial Bank (Q.S.C.)’ın güçlü desteğini göstermektedir. Başlıca ilişki bankalarımızdan oluşan kreditör bankalarımızla mevcut ilişkilerimiz güçlenerek devam edecektir. Emsal bankalar gurubunda yurtdışı borçlanma açısından başarılı bir konumda olan Bankamız yılın ikinci yarısında da, gerek dış ticaret kaynaklı gerekse diğer bire bir fonlama kaynaklarından oluşan tercihen uzun vadeli borçlanmalara da devam edecektir.”

ABank İnternet Şubesi Yenilendi

12 Temmuz 2016

Odaklı Bankacılık vizyonu ile Bireysel Bankacılık alanında kişiye özel ve ayrıcalıklı bankacılık deneyimi yaşatmayı hedefleyen ABank, internet şubesini tasarımsal ve işlevsel olarak yeniledi.

Kullanıcı dostu ABank internet şubesiyle, temel bankacılık hizmetlerinin dışında, uzatılan EFT gerçekleştirme saati ve sabit EFT limiti; kredi kartı ile fatura ödemesinin yapılabilmesi ve talimatının verilebilmesi; internet ve mobil şube işlem limitlerinin ortak hale getirilmesi gibi birçok işlem ve hizmeti kolaylıkla yapılabilirsiniz.

AYatırım Yoluna AMenkul Olarak Devam Ediyor

19 Nisan 2016

1997 yılında Anadolu Grubu şirketi ve ABank'ın iştiraki olarak kurulan AYatırım, 19 Nisan 2016 itibarıyla AMenkul olarak değişen unvanıyla çalışmalarına devam edecek.

AMenkul, 19 yıldır sermaye piyasalarında aracılık hizmetleri sunmaktadır.

Diners Club Card ayrıcalıklarını ABank ile keşfedin

08 Nisan 2016

Dünyada 600’ün üzerinde lounge’a ücretsiz giriş ve TAV Passport ayrıcalıklarından faydalanabilmeyi sağlıyor.

ABank, dünya çapında 185 ülkede milyonlarca işyerinde geçerli olan Diners Club ile işbirliği anlaşması imzaladı. ABank, bu anlaşma ile Diners Club Card’ı Türkiye’de müşterilerine sunan tek banka oldu.

Seyahat ve yeme-içme alanlarında dünyanın önde gelen markalarından biri olan Diners Club Card’ı Türkiye’ye tekrar getiren ABank, müşterilerinin restoran ziyaretlerinin yanı sıra dünyanın neresine olursa olsun gerçekleştirecekleri seyahatlerinden de en üst düzeyde keyif almalarını hedefliyor. Diners Club’ın dünya üzerinde sahip olduğu 600’den fazla lounge’a ücretsiz giriş sağlamasının yanında armağan ettiği TAV Passport Kart ile pek çok ayrıcalığa da sahip olan Diners Club Card, ABank’ın yüksek gelir grubundaki müşterilerine yönelik bireysel bankacılıktaki özel uygulamalarının en önemli adımlarından biri olduğu belirtiliyor.

YÜKSEK GELİR GRUBUNDAKİ MÜŞTERİLERE ÖZEL ÜRÜNLER

ABank Genel Müdürü Müge Öner, müşterilerine özel deneyim sunmaya odaklı bankacılığın ABank’ın önceliklerinden biri olduğunu söyledi. Öner, yüksek gelir grubundaki müşterilerini yeni ürünleriyle buluşturduklarını belirterek, sözlerine şöyle devam etti:

“Seçkin yaşamların kart programı olan Diners Club International ile işbirliği yaparak Diners Club Card’ı Türkiye’de kullanıma sunmaktan mutluluk duyuyoruz. ABank Diners Club Card ile müşterilerimizin hayatlarına değer katacağına inandığımız hizmetler ve ayrıcalıklar sunacağız.”

KATIL, KEŞFET, YAŞA

Diners Club Card’ın, ABank’ın bireysel bankacılıktaki hedef kitlesinin ihtiyaçlarını karşılamasında önemli bir adım olduğunu belirten ABank Bireysel Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Sezin Erken, yüksek prestijli, seyahatlerde ve restoranlarda müşterilerine ayrıcalıklar sağlayan ABank Diners Club Card’ı Platinum ve Black olmak üzere iki farklı ürün olarak sunduklarını söyledi. Erken, şöyle devam etti:

“Diners Club kredi kartını, bankamızın prestiji ve yeni müşteri kazanımı açısından önemli bir ürün olarak konumlandırıyoruz. Böylece ABank olarak müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştıracak ve ABank Diners Club Card fırsatlarıyla seyahatlerinin her anından keyif almalarını sağlayacağız. Sloganımız olan “Katıl, Keşfet, Yaşa”nın da ifade ettiği gibi müşterilerimizin dünyayı keşfetmek ve onun güzelliklerini yaşamak için tek yapmaları gereken Diners Club’a katılmak.”

Diners Club International Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Diane Offereins Diners Club olarak müşterilerine her zaman en iyiyi sunmak üzere çalıştıklarını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dünyada 30 milyondan fazla noktada kullanılabilen Diners Club Card’ın artık ABank aracılığıyla Türkiye’de de sunulmaya başlanmasının gururunu yaşıyoruz. EMEA Bölgesi’ndeki en önemli pazarlardan biri olan Türkiye, ayrıca bölgenin önde gelen merkezlerinden biri haline de geldi. Diners Club Card müşterileri de Türkiye’yi gerek iş gerekse de turistik olarak sıklıkla ziyaret ediyorlar. Türkiye’yi de hizmet ağımıza alarak dünya çapındaki müşterilerimize hem daha iyi destek vermeyi hem de daha iyi yapılandırılmış bir müşteri tabanı yaratmayı amaçlıyoruz.”

ABANK DINERS CLUB CARD’IN SAĞLADIĞI AVANTAJLAR DÜNYASI

ABank Diners Club Card, dünyanın dört bir köşesindeki 600’den fazla lounge’dan ücretsiz yararlanmaktan TAV Passport kartının sunduğu eşsiz imkanlara ve Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25 indirime kadar pek çok avantaj içeriyor.

İşte ABank Diners Club Card’ın sunduğu avantaj ve hizmetlerin bazıları:

• ABank Diners Club Card sahipleri dünyada 600’den fazla lounge’dan, bir misafiriyle birlikte ücretsiz şekilde yararlanıyor.

• ABank Diners Club Black Card sahiplerine direkt olarak, ABank Diners Club Platinum Card sahiplerinin belirli bir limitteki harcama sözüne armağan edilen TAV Passport Kart ise havalimanlarında özel güvenlik geçişi, business class check-in, lounge kullanımı, ücretsiz vale/otopark ve indirimli araç kiralama ve diğer pek çok ayrıcalıklı hizmet sunuyor.

• ABank Diners Club Card’ın özel mil programı Club Miles, istenilen havayolundan istedikleri zaman aralığında kazandıkları miller sayesinde bilet alma imkanı sağlıyor.

• ABank Diners Club Card sahipleri ve misafirleri, Türkiye’nin önde gelen restoranlarında yüzde 25’e varan indirimlerden yararlanabiliyorlar.

• Diners Club Platinum Card talep başvuruları şubelerden yapılırken, Diners Club Black Card, davetiye yolu ile alınabilecek.

• ABank Diners Club Card’ın tüm avantaj ve özellikleri için www.abankdinersclub.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

ABank’a Uluslararası Sermaye Piyasalarından büyük ilgi

12 Nisan 2016

300 milyon USD tutarında, 10 yıl vadeli tahvil ihracı, dünyanın çeşitli ülkelerinden 160’tan fazla yatırımcı tarafından yoğun talep gördü.

ABank’ın Yurt Dışı Sermaye Piyasalarından Basel 3 uyumlu sermaye benzeri 10 yıl vadeli tahvil ihracı dünyanın çeşitli ülkelerinden 4 kattan fazla talep görerek büyük bir başarı elde etti. 300 milyon USD tutarındaki işleme Uzakdoğu ve Avrupa’dan Körfez ülkelerine kadar 160’tan fazla yatırımcı ilgi gösterdi.

KAYNAK ABANK’IN SERMAYE TABANINI GÜÇLENDİREREK BÜYÜMESİNE İVME KAZANDIRACAK

ABank Genel Müdürü Müge Öner gerçekleşen işlemin başarısını şöyle değerlendirdi: “Singapur, Hong Kong, Londra, Dubai, Abu Dhabi ve Zürih’te gerçekleştirilen tanıtım turunun (roadshow) ardından bonomuza 4 kattan fazla talep gelmesi, Türk bankacılık sektörüne duyulan güven ve bankamızın uluslararası itibarı açısından son derece gurur verici bir sonuç. İşlem açılışından kısa bir süre sonra 500 milyon USD’ye ulaşan talebin kapanış öncesinde 1,3 milyar USD’ye kadar yükselmesi yoğun yatırımcı ilgisini net şekilde gösterdi. Bu ilgi sonucunda işlemin kupon fiyatı 8.75% seviyesinde gerçekleşti.”

Söz konusu kaynağın ABank’ın sermaye tabanını güçlendirecek olması nedeniyle önem taşıdığını belirten Öner, sağlanan fonların öncelikli olarak kurumsal ve ticari iş kollarında kullandırılmasının planlandığını belirtti.

ABank’ta Yeni Lider Müge Öner

01 Nisan 2016

ABank’ın 31 Mart’ta yapılan Genel Kurul toplantısında Müge Öner, Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandı. ABank’ta 18 Mart’ta bir bayrak değişimi yaşanmış, 1 Mayıs 2014 tarihinden itibaren CFO olarak görev yapan Müge Öner, Vekil Genel Müdür olarak atanmıştı.

TUNCAY ÖZİLHAN: “YENİ YÖNETİMİN YARATACAĞI SİNERJİNİN İLHAM VEREN BAŞARILARA DÖNÜŞECEĞİNE İNANIYORUM”

Müge Öner’in Yönetim Kurulu Üyesi olarak atanması ile ilgili bir açıklama yapan ABank Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, “Öner’in ABank’ın geleceğe hazırlanma ve istikrarlı büyüme sürecinde, tüm ABank ailesi ile birlikte yaratacağı sinerjinin, ilham veren başarılara dönüşeceğine ve tüm paydaşlar adına en yüksek katma değeri oluşturacağına yürekten inanıyorum” dedi.

OMAR H. ALFARDAN: “ABANK YÖNETİMİNE DESTEĞİMİZ VE GÜVENİMİZ TAM”

ABank Yönetim Kurulu olarak banka üst yönetimine destek ve güvenlerinin tam olduğunu belirten ABank Yönetim Kurulu Başkan Vekili Omar H. Alfardan yaptığı açıklamada, “The Commercial Bank (Q.S.C) Türkiye’yi yatırım iştahı açısından cazip ve önemli bir pazar olarak görüyor. Türkiye’de ana hissedarı olduğumuz ABank ile kaliteli bir müşteri tabanıyla sürdürülebilir büyüme bizim ana odağımızı oluşturuyor. Bu hedefe ulaşmak için sermaye artırımı da dâhil olmak üzere her türlü desteği vermeye hazırız” dedi.

MÜGE ÖNER: “ODAKLANDIĞIMIZ ALANLARDA BÜYÜMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

ABank’ın odaklandığı alanlarda büyümeye devam edeceğini belirten ABank Vekil Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Müge Öner, kurumsal ve ticari bankacılık alanında sundukları yüksek kalitedeki hizmetin, müşteri memnuniyeti ve büyümede büyük katkı sağladığını belirtti. Öner, kişiye özel bankacılık deneyimi yaşatmayı amaçlayan bireysel bankacılık stratejisiyle mevduat portföyünü genişletmeyi sürdüreceklerini vurguladı.

1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana ABank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesi.

ABank’ta Bayrak Değişimi

19 Mart 2016

Nisan 2014’ten bu yana ABank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi olan Meriç Uluşahin, 18 Mart 2016 itibarıyla bu görevlerinden istifaen ayrıldı. ABank Yönetim Kurulu, Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcısı olan Müge Öner’i Meriç Uluşahin’den boşalan görev ve sorumlulukları devralmak üzere, Genel Müdür Vekili sıfatıyla tayin etti.

1996 yılından itibaren bankacılık ve danışmanlık sektörlerinde çeşitli görevlerde bulunan Müge Öner, 2005 - 2014 yılları arasında Ernst&Young’da Finansal Hizmetlerden Sorumlu Yönetici Ortak olarak görev yaptı. 2014’ten bu yana ABank’ta Mali Kontrol ve Planlamadan sorumlu Baş Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdür Vekilliği görevlerini yürüten Öner, evli ve iki çocuk annesidir.

4.5G SIM Kart Değişikliği Hakkında Bilgilendirme

3 Nisan 2016

GSM operatörleri, 1 Nisan 2016 tarihinden itibaren, SIM kartı ve cihazı uyumlu müşteriler için 4.5G mobil iletişim altyapısını kullanmaya başlayacaktır.

SIM kartlarını, 4.5G ile uyumlu SIM kartlarla değiştiren müşterilerimizin internet ve mobil bankacılık kanallarına girişi aşamasında, SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin yasal düzenlemelere bağlı banka uygulamaları nedeniyle iletilememesi söz konusu olabilecektir.

İnternet ve mobil bankacılığa girişte SMS ile gönderilen tek kullanımlık şifrenin size iletilememesi durumunda;

• 444 00 55 Çağrı Merkezi’mizden
• Şubelerimizden

SMS ile tek kullanımlık şifre iletilmesi için onay verebilirsiniz.

Burada belirtilen iletişim kanalları haricinde; e-posta, SMS veya telefonla yapılan aramalarla sizden bilgi talep eden kişilere itibar etmeyiniz.
Saygılarımızla.

Fitch ABank’ın Notunu Teyit Etti

12 Şubat 2016

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ABank’ın kredi notlarını teyit etti. Böylece ABank, Türkiye’de en yüksek nota sahip bankalar arasındaki yerini korudu.

Derecelendirme bültenini 12 Şubat 2016 tarihinde yayınlayan Fitch, ABank’ın yabancı para cinsinden uzun vadeli kredi notunu bir önceki yılla aynı şekilde BBB, görünümünü ise durağan olarak belirlerken, ABank’ın ana hissedarı The Commercial Bank (Q.S.C.) için stratejik öneme sahip bir iştirak olduğunu belirtti.

ABank’tan Aktif Büyüklüğünde Yüzde 23 Kredi Hacminde Yüzde 19 Artış

5 Şubat 2016

2015’in dördüncü çeyrek finansal tablolarını açıklayan ABank, sektörün üzerinde bir performansla aktif büyüklüğünü yüzde 23 artırarak 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, kredi hacminde de yüzde 19 artış kaydetti.

ABank, 31 Aralık 2015 tarihli finansal tablolarını açıkladı. Konsolide olmayan finansal tablolarına göre ABank, sektörün üzerinde bir performans göstererek aktif büyüklüğünü yüzde 23 artışla 13 milyar 150 milyon TL seviyesine yükseltirken, yılın başından bu yana kredi hacminde yüzde 19 artış kaydetti. Krediler aracılığı ile ekonomiye 9 milyar 345 milyon TL katkıda bulunan ABank, Ticari ve Kurumsal işkollarında toplam nakdi kredi hacminde yüzde 21 artış sağladı. ABank, yılsonu itibarıyla 59 milyon 511 bin TL kar açıklarken, bu dönemde toplam 527 milyon TL proje finansmanı sağladı.

2015 yılı finansal tablolarını değerlendiren Genel Müdür Meriç Uluşahin, konjöktürel dalgalanmaların yoğun olarak hissedildiği 2015 yılında ABank’ın aktiflerini yüzde 23 oranında artırdığını söyledi. Aynı dönemde krediler vasıtasıyla Türkiye ekonomisine 9,3 milyar TL destek sağladıklarını belirten Uluşahin, şöyle dedi:

“ABank olarak 2015’ten 2017’ye uzanan 3 yıllık planımızın ana mottosu ‘Sınıfının En İyisi Olmak’. Bu doğrultuda, odaklandığımız sektör ve alanlarda, uzmanlığımız, hızımız, verimliliğimiz, güçlü altyapı ve teknolojimizle müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm alanlarda birincil bankaları olma hedefiyle ilerliyoruz. Odaklı bankacılık vizyonumuz ile kredi hacminde ivme yakaladığımız Kurumsal ve Ticari Bankacılık ile üst gelir grubuna odaklanacağımız Bireysel Bankacılık, 2016’da da ana büyüme alanlarımız olacak. Bunların yanında mobil ve internet bankacılığında da önemli adımlar atmayı planlıyoruz.”

ABank’ın Bilgi Güvenliği ve Kalite Yönetimi Sistemine Uluslararası Onay

15 Ocak 2016

"Sınıfının en iyisi olma” hedefi, “ürün, müşteri ve sektör odaklı bankacılık” stratejisini, güçlendirdiği BT altyapısı ile destekleyen ABank’ın Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamaları, bağımsız denetim sonucunda ISO 9001:2008 ve ISO 27001:2013 belgeleriyle uluslararası onay aldı.

ABank’ın aldığı bu uluslararası onay, “operasyonel mükemmellik, hız, teknolojik altyapı ve uzman insan kaynağı ile desteklenen odaklı bankacılık” stratejisi dahilinde Bilgi Teknolojileri süreç ve uygulamalarını da kalite ve bilgi güvenliğinden ödün vermeden geliştirip güçlendirdiğinin önemli bir göstergesi oldu.

Ürün veya hizmet arayabilirsiniz. Kapat